← Strona główna Grupy PFR

Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

PFR S.A.
Trwa wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Polski Fundusz Rozwoju ma wynikający z przepisów obowiązek sprawdzenia, czy podmioty zobowiązane do utworzenia PPK dopełniły tego obowiązku. Od 14 listopada 2022 r. pracodawcy, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, otrzymają wezwania do wyjaśnienia tej sytuacji.

Kto dostanie wezwanie do zawarcia umowy o zarządzanie PPK?

Wezwanie otrzymają pracodawcy, którzy zadeklarowali składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby zatrudnione, ale nie widnieją w ewidencji PPK, prowadzonej przez PFR. Dokument zostanie udostępniony w profilu informacyjnym ZUS (PUE) i będzie zawierał link przekierowujący bezpośrednio do specjalnego formularza. Wypełniając go, pracodawca będzie miał możliwość poinformowania PFR o zawarciu umowy o zarządzanie PPK albo o przyczynie niezawarcia tej umowy. Jeśli pracodawca nie ma PUE, wezwanie zostanie wysłane do niego pocztą.   

Podmioty zwolnione z tworzenia PPK

Tylko trzy grupy podmiotów nie muszą zawierać umowy o zarządzanie PPK.
Są to: 

  • mikroprzedsiębiorcy, ale wyłącznie wówczas, gdy wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK;
  • osoby fizyczne zatrudniające osobę fizyczną − w zakresie niezwiązanym z jej działalnością gospodarczą;
  • podmioty, które − w dniu objęcia ich przepisami ustawy o PPK − prowadziły Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) oraz naliczały i odprowadzały składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia dla minimum 25% osób zatrudnionych i nadal są uprawnione do korzystania z tego zwolnienia.

Pracodawcy, należący do jednej z powyższych grup mają obowiązek poinformowania PFR o przyczynie niezawarcia umowy o zarządzanie PPK, poprzez otrzymany formularz.

Zawarcie umowy o zarządzanie PPK

Jeśli pracodawca nie jest zwolniony z obowiązku wdrażania PPK, powinien jak najszybciej zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z wyznaczoną instytucją finansową (PFR TFI) lub wybrać instytucję finansową, z którą chce zawrzeć tę umowę. Wszystkie instytucje finansowe, zarządzające rachunkami PPK oraz ich oferty można znaleźć tutaj. Na zawarcie umowy o zarządzanie PPK pracodawca ma 30 dni od otrzymania wezwania. 

Po wyborze instytucji finansowej i podpisaniu umowy o zarządzanie PPK, pracodawca powinien poinformować o tym PFR poprzez otrzymany formularz. 

Pomagamy pracodawcom

Pod adresem mojeppk.pl/wezwania znajduje się strona, na której dostępna jest m.in. instrukcja, w której krok po kroku wyjaśniamy, kto powinien zawrzeć umowę, jak utworzyć PPK oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić formularz. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu w serwisie YouTube, w przystępny sposób tłumaczącego temat wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK i tego, co przedsiębiorca powinien w związku z tym zrobić.

Infolinia PFR działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00 pod numerem +48 22 703 43 63 (opłata zgodnie z cennikiem operatora). 
 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Program IDA. Spotkanie biznes - VC - Siły Zbrojne pt. „Technologie dual-use na rzecz polskiej gospodarki i bezpieczeństwa”
InfoWeek Grupy PFR. Cyfryzacja firmy. Od transformacji po finansowanie
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO