← Strona główna Grupy PFR

Mapa wybranych narzędzi AI w finansach i analizie danych

PFR S.A.
Mapa wybranych narzędzi AI w finansach i analizie danych

Technologia AI staje się nieodłącznym elementem niemal każdego biznesu. Jedne firmy już korzystają z AI, inne dopiero zaczynają, a pozostałe zastanawiają się, czy sztuczna inteligencja pozwoli zoptymalizować procesy i zwiększyć efektywność w działalności. Zaawansowane systemy oparte na sztucznej inteligencji zmieniają tradycyjne podejście do zarządzania firmą, szczególnie w obszarze finansów i danych.

AI dla firm. Przyszłość zarządzania finansami

Jak wykorzystać AI, by podejmować trafniejsze decyzje biznesowe?

Rozwiązania AI funkcjonują w branży finansowej od kilku lat. Korzystają z nich na co dzień banki, fundusze inwestycyjne i firmy doradcze. Dzięki algorytmom sprawdzana jest zdolność kredytowa, analizowane są dane potrzebne inwestorom, ale także jest wykorzystywana w obszarach księgowości i zarządzania finansami. Według badania pt. „State of AI in Financial Services: 2023 Trends” połowa ankietowanych odpowiedziała, że AI pomaga zwiększać przychody ich organizacji o co najmniej 10%. Ponad jedna trzecia zapewniła, że sztuczna inteligencja pomaga obniżać koszty o co najmniej 10%. Z tego samego badania wynika, że technologia ta istotnie usprawniła operacje biznesowe – w szczególności obsługę klienta (46%) i wydajność operacyjną (35%).

Jakie są potencjalne korzyści dla firmy z zastosowania AI w finansach i analizie danych?

AI jest w stanie przetworzyć ogromne ilości danych w krótkim czasie, co pomaga firmom w analizie danych i podejmowaniu decyzji biznesowych. Dzięki analizie danych, firmy mogą lepiej zrozumieć potrzeby klientów, optymalizować swoje produkty i usługi oraz identyfikować nowe możliwości rynkowe. Algorytmy AI mogą być wykorzystane do przeprowadzania zaawansowanej analizy danych finansowych, umożliwiając firmom lepsze zrozumienie swojej sytuacji finansowej i identyfikację trendów. Dzięki zdolności do przetwarzania ogromnej ilości danych i uczenia się z nich, AI może analizować historyczne dane finansowe firmy i na ich podstawie przewidzieć przyszłe wyniki finansowe.

Narzędzi wspartych AI w tych obszarach jest sporo na rynku, dlatego aby ułatwić ich wyszukanie, Polski Fundusz Rozwoju przygotował „Mapę wybranych narzędzi AI w finansach i analizie danych”. Mapa składa się z rozwiązań, które zostały pogrupowane według kategorii:

  • Analiza danych: wizualizacja danych, backup danych, automatyzacja i optymalizacja procesów, usługi chmurowe i przetwarzanie danych.
  • Finanse: księgowość, obsługa płatności, bezpieczeństwo transakcji, prognozy finansowe, inwestycje oraz zarządzanie finansami w firmie.

Zestawienie zostało przygotowane na podstawie analizy danych zastanych. Zestawienie nie jest zamkniętym zbiorem. Każda polska firma, która oferuje rozwiązania sztucznej inteligencji może dołączyć wypełniając formularz zgłoszeniowy. Po pomyślnej weryfikacji zgłoszenia zostanie ona dodana do zestawienia.

Zestawienie zostało przygotowane przez zespół Departamentu Rozwoju Innowacji PFR.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
AI od podstaw. Cykl spotkań online współorganizowany z Ministerstwem Cyfryzacji
Mapa wybranych narzędzi AI w procesach administracyjnych i HR
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO