W przypadku ITPO Olsztyn cena odbioru odpadów na bramie szacowana jest na 300-400 zł za tonę, więc jest ona znacznie niższa niż w innych regionach Polski. Inwestycja dodatkowo ma na siebie zarabiać. Szacowana suma oszczędności Olsztyna za 25 lat działania kontraktu PPP w porównaniu z obecną ceną zagospodarowania odpadów przekroczy 200 mln zł. Miasto zmodernizuje system ciepłowniczy bez zadłużenia, a instalacja po 25 latach zostanie mu przekazana nieodpłatnie.
W ramach inicjatywy PFR koncentruje się na kompleksowym wspieraniu projektów budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO), zarówno na etapie przygotowania oraz wdrożenia inwestycji, jak i ich finansowaniu.
Energia z Odpadów to program dedykowany inwestycjom w modernizację istniejących instalacji ciepłowniczych oraz tworzeniu nowych instalacji termicznego przekształcania odpadów (ITPO). Program wychodzi naprzeciw potrzebom samorządów, które z jednej strony borykają się z utrzymaniem kosztownego i przestarzałego systemu ciepłowniczego opartego głównie na węglu, a z drugiej wyzwaniu zagospodarowania frakcji palnej odpadów zgodnie z unijną polityką klimatyczną.
W Polsce działa obecnie osiem ITPO. Ich łączna przepustowość wynosi nieco ponad 1 mln ton rocznie, podczas gdy w kraju produkujemy 12-15 mln ton odpadów komunalnych rocznie, a z tego frakcja palna RDF to ok. 3,6-4,5 mln ton. Oznacza to, że w Polsce powinno powstać znacznie więcej instalacji. W budowie są aktualnie trzy – jedną z nich jest ITPO Olsztyn, w którą zainwestował PFR.