← Strona główna Grupy PFR

Pierwsza mapa narzędzi i start-upów wspierających raportowanie ESG

PFR S.A.
Grafika z mapą firm.

Raportowanie ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) staje się standardem dla coraz większej liczby organizacji. Jest ona dla firm nie tylko przejawem ich odpowiedzialności za kwestie środowiskowe, społeczne oraz ład pracowniczy, ale też drogą, która pozwala utrzymać przewagę konkurencyjną w zmieniającym się świecie.

Wkrótce raportowanie ESG stanie się także obowiązkiem. 21 kwietnia 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która zakłada, obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki zarówno publiczne, jak i prywatne. Te mające powyżej 250 pracowników będą zobowiązane do przygotowania raportu niefinansowego. Zgodnie z założeniami regulacje obejmą następnie wszystkie spółki notowane na rynku regulowanym, które mają powyżej 10 pracowników.

Jak firmy mogą przygotować się już dziś? 

Dla firm, które dopiero zaczynają myśleć o przygotowaniu pierwszego raportu niefinansowego, stworzyliśmy listę pierwszych kroków:

  1. Sprawdzenie ,,wytycznych do raportowania ESG’’ przygotowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych. 
  2. Dokonanie wyboru wskaźników odpowiadających profilowi dzielności. 
  3. Weryfikacja danych, których potrzebuje firma. 

Wychodząc na przeciw potrzebom przedsiębiorców, zespół PFR przygotował specjalne zestawienie start-upów i narzędzi wspierających raportowanie ESG, które ma na celu ułatwienie dostosowania się firm do nowych standardów. Firmy technologiczne zostały podzielone, zgodnie z kluczowymi obszarami raportowania, na czynniki środowiskowe, społeczną odpowiedzialność, ład korporacyjny oraz dodatkowo zestaw praktycznych narzędzi.

Firmy zostały wyselekcjonowane na podstawie kryteriów takich jak: model biznesowy (B2B i B2C), aktywność na rynku w ciągu ostatnich 3 lat oraz innowacyjność i przydatność rozwiązania w aspekcie raportowania poszczególnych wskaźników ESG. Informacje te zostały zebrane na podstawie analizy danych zastanych.

Zestawienie nie jest zamkniętym zbiorem. Każda firma, która oferuje rozwiązania wspierające firmy w raportowaniu wskaźników ESG może dołączyć wypełniając specjalny formularz. Po pomyślnej weryfikacji zgłoszenia zostanie ona dodana do zestawienia. 

Dodatkowe wsparcie dla firm

Wiosną br. na platformie kursy.pfr.pl pojawi się bezpłatny kurs online, w którym eksperci podpowiedzą, jak przygotować organizację do raportowania ESG, z jakich narzędzi i rozwiązań korzystać oraz podadzą przykłady firm, które z sukcesem wprowadziły już strategie ESG. Wśród ekspertów i ekspertek kursu są przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, Krajowej Agencji Poszanowania Energii oraz firm Allegro, Grupy Ciech i BNP Paribas.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w Rabce Zdrój
EBI i PFR podpisały porozumienie dotyczące współpracy strategicznej
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO