← Strona główna Grupy PFR

PPK to nasz wspólny sukces – podsumowanie 5-lecia programu

PFR S.A.
PPK to nasz wspólny sukces – podsumowanie 5-lecia programu

1 lipca 2019 r. rozpoczął się pierwszy etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tego dnia PPK wystartowały w ponad 4 tys. podmiotach zatrudniających co najmniej 250 osób. 5 lat później program może pochwalić się imponującymi wynikami. Z tej okazji spółki PFR i PFR Portal PPK, czyli operatorzy programu przygotowały specjalny raport z podsumowaniem najważniejszych informacji dotyczących wdrożenia i funkcjonowania tego najnowocześniejszego w Polsce programu długoterminowego oszczędzania. 

Do końca 2018 r. regularnie, dodatkowo, oszczędzało na emeryturę niespełna 1 mln osób. A wspólnie z firmą (w PPE) zaledwie 300 tys. Dopiero wdrożenie PPK dokonało przełomu. W czerwcu 2024 r. liczba osób oszczędzających z pracodawcą wynosi 4 mln – z tego 3,5 mln w PPK i 500 tys. w PPE, które urosło o 100% za sprawą ustawy o PPK. Łącznie na emeryturę oszczędza w III filarze blisko 5 mln osób – to pięć razy więcej niż przed wprowadzeniem PPK.

PPK dziś

Po 5 latach w PPK uczestniczy 3,5 mln pracowników, dla których utworzono 4,1 mln rachunków. Program został wdrożony przez 324 tys. pracodawców. Partycypacja w programie PPK wynosi 48%, ale w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników już 62,6%. Uczestnicy zgromadzili 27,2 mld złotych (wartość aktywów netto), a sam zysk z inwestycji kapitałowych to 5,2 mld zł. Całkowita stopa zwrotu z inwestycji w PPK dla pracownika wynosi do 126% do 166%. Pracownik, zarabiający 6 000 zł brutto, który oszczędza w programie od 2019 r. do czerwca 2024 r. ma na swoim koncie 158% więcej niż sam wpłacił. Łączny stan środków na rachunku takiego pracownika wynosi 16 730 zł, z czego tylko 6 480 zł pochodzi z jego wpłat. 

Rozwój w trudnym otoczeniu 

Wdrożenie programu przez PFR zbiegło się w czasie z wybuchem pandemii, na którą momentalnie zareagowały światowe rynki, a niedługo później Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie. Mimo wymagającego otoczenia rynkowego i zawirowań w gospodarce światowej Pracownicze Plany Kapitałowe po chwilowych spadkach odbiły, osiągając rekordowe wyniki. Średnia stopa zwrotu funduszy zdefiniowanej daty (FZD) w ramach PPK od 2020 r. wynosi 44,8%. Podczas ostatniego autozapisu w lutym i marcu 2023 roku do PPK dołączyło ponad 720 tys. nowych uczestników, a w ciągu ostatniego roku było to kolejne 223 tys. osób.

Więcej informacji na temat PPK możesz znaleźć w raporcie „5 lat PPK”.

Sprawdź, ile masz

1 stycznia 2022 r. został uruchomiony serwis MojePPK. To portal informujący uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych o łącznej wartości środków zgromadzonych przez nich w PPK na wszystkich posiadanych rachunkach, bez względu na instytucję finansową
i pracodawcę. Serwis dostępny jest pod adresem: rachunek.mojeppk.pl. Łącznie serwis zanotował ponad 24,6 mln wejść, 3,3 mln logowań i 700 tys. rejestracji.

Skontaktuj się z nami

Od wprowadzenia programu eksperci PPK przeprowadzili 9 685 szkoleń, w których uczestniczyło łącznie 304 tys. uczestników. Jeśli potrzebujesz konsultacji lub szkolenia, masz pytania dot. uczestnictwa w programie, zasad, obsługi kadrowej – sprawdź naszą ofertę:

- szkolenia dla pracowników: Szkolenia PPK dla pracownika — oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych PPK (mojeppk.pl)

- szkolenia dla kadr, płac, HR i osób obsługujących program: Bezpłatne szkolenia PPK dla pracodawców — oficjalny portal Pracowniczych Planów Kapitałowych PPK (mojeppk.pl)

Lub odezwij się do nas: przez zakładkę „kontakt” na stronie www.mojeppk.pl; mailowo na adres: [email protected]; telefonicznie na numer infolinii: 800 775 775 lub podczas dyżuru eksperta: 726 775 650, a także przez social media: Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube lub TikTok.

Skrót najważniejszych informacji zawartych w raporcie możesz: pobrać tutaj.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Zakończenie Walnego Zgromadzenia i rozpoczęcie kadencji nowego Zarządu PFR S.A.
Wiedza, eksperci i spotkania z inwestorami – nowy program PFR dla startupów z obszaru zdrowia
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO