← Strona główna Grupy PFR

PFR podpisał „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”

PFR S.A.
Uczestnicy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Przedstawiciele administracji rządowej oraz kluczowi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej podpisali, 15 września 2021 r., „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” („Polish Offshore Wind Sector Deal”).

Porozumienie Sektorowe zostało zapoczątkowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska „Listem intencyjnym o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” podpisanym w lipcu ubiegłego roku. Wydarzenie to umożliwiło rozpoczęcie intensywnej współpracy podmiotów zainteresowanych budową i rozwojem wschodzącego sektora polskiej gospodarki, jakim jest morska energetyka wiatrowa. Następnie pod koniec października rozpoczęto prace w utworzonych sześciu grupach roboczych, których zwieńczeniem jest wspólnie wypracowane i uzgodnione Porozumienie, które w imieniu Polskiego Funduszu Rozwoju podpisał Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Zgodnie z założeniami porozumienie to wspólna deklaracja na rzecz rozwoju lokalnych łańcuchów wartości w rynku o potencjale nawet 100 mld zł w perspektywie 2030 oraz stała platforma współpracy między organami administracji rządowej, i samorządu terytorialnego, obecnymi i przyszłymi inwestorami oraz operatorami morskich farm wiatrowych w Polsce, a także przedstawicielami łańcucha dostaw i usług, jednostek naukowo-badawczych oraz instytucji finansowo-ubezpieczeniowych.

Celem porozumienia jest zapewnienie skoordynowanych działań na rzecz dynamicznego rozwoju sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce, z naciskiem na wzmocnienie krajowych korzyści energetycznych, środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
PFR podpisał porozumienie sektorowe dla rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce
Start-upy i ekologia. „Zielone” rozwiązania polskich firm technologicznych
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO