← Strona główna Grupy PFR

Start-upy i ekologia. „Zielone” rozwiązania polskich firm technologicznych

PFR S.A.
Okładka e-booka o tytule Startupy i ekologia.

Niemal połowa startupów pozytywnego wpływu z Europy środkowo-wschodniej ma swoją siedzibę w Polsce. Czy to oznacza, że polski ekosystem innowacji ma szansę być „zielonym” hubem technologicznym w regionie? Zespół PFR wraz z ekspertami przygotowali e-book „Start-upy i ekologia. Jakie zielone rozwiązania tworzą polskie firmy technologiczne?”, a w nim m.in.: analiza branży ekotech i prognozy jej rozwoju, zestawienie najciekawszych startupów z tego obszaru oraz postrzeganie działań CSR w biznesie. Bezpłatna publikacja jest już dostępna na startup.pfr.pl.

Europejskie start-upy pozytywnego wpływu i działające w sektorze ekotech pozyskały do sierpnia 2021 r. finansowanie od inwestorów w wysokości 8,7 mld Euro. To sześciokrotnie więcej niż w 2016 r. – wynika z przedstawionych w e-booku danych Dealroom. Ta sama analiza wskazuje, że aż 43% start-upów z regionu CEE, pracujących nad rozwiązaniami mającymi redukować efekty zmian klimatu, ma swoją siedzibę w Polsce.

Światowy zwrot w kierunku pro środowiskowych rozwiązań nabiera tempa. Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto, a do 2030 r. do ich obniżki o 55%. Żeby osiągnąć ten ambitny cel zmieniono unijną politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową.

Nie ma transformacji energetycznej bez zastosowania nowych technologii. Dlatego ważną miarą sukcesu transformacji w naszym kraju będzie rozwój polskich firm technologicznych i ich znaczący udział na rynku OZE.

- mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR odpowiedzialny m. in. za program wsparcia transformacji energetycznej PFR Green Hub.

Na niebagatelne znaczenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska wskazuje także Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres. Po opublikowanym raporcie Raport IPCC “Climate Change 2021: the Physical Science Basis” zaapelował o współpracę pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w zakresie szybkiej transformacji w kierunku zerowej emisji netto globalnej gospodarki. Zaznaczył, że istotną funkcją tej współpracy mogą być spółki technologiczne tworzące zielone rozwiązania.

Dla większości młodych firm z branży, miniona dekada była walką o zebranie funduszy potrzebnych na start. To się zmienia w obliczu boomu na zielone inwestycje. Nowa fala inwestycji pomoże startupom przejść z fazy laboratoryjnej na rynek. Dlatego to ekscytujący czas na bycie tzw. „zielonym startupem”. Oczy i uszy firm na całym świecie nigdy nie były bardziej skoncentrowane na znajdowaniu rozwiązań pozornie nierozwiązywalnych problemów.

- dodaje Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

W odpowiedzi na potrzeby rynku Polski Fundusz Rozwoju w 2019 roku uruchomił strategiczny program PFR Green Hub, którego celem jest wsparcie transformacji energetycznej Polski poprzez dostarczenie na rynek OZE kapitału i wiedzy biznesowej.

Postawiliśmy sobie w PFR jeszcze jeden ważny cel – to budowa polskiego łańcucha wartości w oparciu o lokalne firmy technologiczne. Zależy nam, żeby to właśnie polskie produkty i usługi miały szansę konkurować z międzynarodowymi firmami i wychodzić na światowe rynki. Dlatego w ramach programu PFR Green Hub powstał Fundusz Funduszy PFR Ventures, który dedykowany jest pośrednim inwestycjom w start-upy, tworzące rozwiązania w obszarze szeroko rozumianej zielonej transformacji. Z kolei poprzez trwającą właśnie zieloną edycję Szkoły Pionierów PFR zależy nam na wytworzeniu zupełnie nowych rozwiązań, które mają szansę wejść na rynek i pozyskać inwestora.

- mówi Tomasz Tomasiak, Dyrektor Biura Transformacji Energetycznej w PFR.

Bezpłatny e-book „Start-upy i ekologia. Jakie zielone rozwiązania tworzą polskie firmy technologiczne?” to pierwsza w Polsce publikacja, która tak szeroko analizuje polski ekosystem innowacji w obszarze ekotech. Na ponad 100 stronach można znaleźć analizy, opinie, komentarze, zestawienia, najnowsze dane oraz prognozy stworzone przez ekspertów – przedstawicieli funduszy inwestycyjnych, osoby odpowiedzialne za rozwój polskiego ekosystemu innowacji i doświadczonych start-uperów. E-book jest już do pobrania na stronie startup.pfr.pl.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
PFR podpisał „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce”
PFR ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO