← Strona główna Grupy PFR

Nowy program „PFR dla Miast” wesprze samorządy w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań - od inspiracji do realizacji

PFR S.A.
Nowy program „PFR dla Miast” wesprze samorządy w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań - od inspiracji do realizacji

Największa baza miejskich innowacji, program edukacyjny skierowany do samorządowców oraz konkurs Miasto Przyszłości 2050, w którym zwycięskie miasto ma szansę na sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań – to oferta najnowszego programu PFR dla Miast realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

PFR dla Miast powstał w odpowiedzi na wyzwania samorządów – digitalizację, zwiększenie komfortu życia mieszkańców i potrzebę alternatywnych form inwestowania. Skierowany jest do samorządów, które chcą zwiększać kompetencje swoich pracowników, tworzyć struktury organizacyjne do wdrażania innowacyjnych rozwiązań i myśleć strategicznie o przyszłości swoich miast. Program oparty jest na trzech filarach - edukacji, doradztwie i finansowaniu, które razem tworzą pełną ścieżkę rozwoju inteligentnych rozwiązań od inspiracji, poprzez opracowanie pomysłu, aż po strategię stworzoną przy wsparciu ekspertów i szansę na jej sfinansowanie.

Podstawą stabilnego rozwoju jest ciągłe doskonalenie. Nową jakość wprowadzamy zarówno poprzez odważną wizję gospodarczą, jak i otwieranie polskich miast na inteligentne, przyjazne obywatelowi rozwiązania. Smart City to nie jest tylko idea. To konkretne rozwiązania, które sprawiają, że życie w polskich miastach staje się zdrowsze, bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

– mówi premier Mateusz Morawiecki.

Silna gospodarka oraz wysoka jakość usług publicznych wymaga nie tylko tworzenia nowych technologii, ale także umiejętności ich efektywnego wykorzystywania. Wdrażanie inteligentnych rozwiązań w miastach poprawia jakość życia mieszkańców, pozwala skuteczniej zarządzać miastem i, co ważne - może mieć wpływ na zatrzymanie procesu depopulacji, dając lokalnej społeczności nowy impuls rozwojowy.

– mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Na platformie pfrdlamiast.pl PFR udostępnił bazę miejskich innowacji, gdzie prezentowane są przykłady inteligentnych rozwiązań, które powstały i z powodzeniem działają w małych, średnich i dużych miastach. Przykłady zawierają opis projektu, problemy, które dzięki niemu zostały rozwiązane, korzyści z jego zastosowania, czy rekomendacje, dzięki czemu mogą być narzędziem inspiracji dla innych miast. Samorząd, który zrealizował innowacyjny projekt i chciałby pokazać go całej Polsce, w każdej chwili może dodać go do bazy.

Zanim stworzyliśmy ramy programu PFR dla Miast zapytaliśmy grupę polskich samorządów, czego potrzebują do wdrażania inteligentnych rozwiązań w swoich miastach. Większość wskazała na brak odpowiedniej wiedzy i finansowania. Uznaliśmy więc, że samorządom przyda się profesjonalny program edukacyjny, w którym czołówka polskich ekspertów przekaże im swoją wiedzę m.in. o tym jak finansować inwestycje w samorządach, jak wykorzystać potencjał danych miejskich i usług chmurowych, jak wdrażać innowacyjne rozwiązania w administracji poprzez GovTech Polska, nową formułę w prawie zamówień publicznych. Tak powstała Akademia Miast Przyszłości – bezpłatny cykl szkoleń, podczas których mamy nadzieję wykształcić przyszłych liderów projektów technologicznych w polskich miastach.

– wyjaśnia Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Pilotażowa edycja Akademii Miast Przyszłości skierowana jest do przedstawicieli 45 średnich miast (między 50 a 100 tysięcy mieszkańców), mającym przygotować samorządowców na wyzwania związane z cyfrową transformacją gospodarki. W trakcie łącznie 17 dni szkoleń, które będą odbywać się między 2 kwietnia i 19 listopada 2020 roku, uczestnicy pozyskają umiejętności niezbędne do opracowania strategii rozwoju swojego miasta w ośmiu obszarach:

  • zarządzaniu miastem,
  • mobilności miejskiej,
  • energetyce i środowisku,
  • biznesie i przedsiębiorczości,
  • edukacji,
  • mieszkalnictwie,
  • bezpieczeństwie
  • oraz ochronie zdrowia.

Projekt zakończy gala finałowa, w trakcie której uczestnicy Akademii wezmą udział w konkursie Miasto Przyszłości 2050 - prezentując wizję strategii rozwoju innowacji w swoim mieście. Jury wyłoni spośród nich najciekawszy ich zdaniem projekt, który otrzyma szansę na wdrożenie dzięki sfinansowaniu go przez Polski Fundusz Rozwoju.

Przedstawiciele miast średnich mogą wysyłać zgłoszenia do programu do 20 marca 2020 za pomocą specjalnego formularza.

Więcej informacji o PFR dla Miast znajduje się na dedykowanej stronie pfrdlamiast.pl.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Serwis startup.pfr.pl robi kolejny krok w stronę edukacji przedsiębiorców
14 polskich rozwiązań technologicznych z szansą na międzynarodowy sukces i zainteresowanie funduszy VC
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO