← Strona główna Grupy PFR

14 polskich rozwiązań technologicznych z szansą na międzynarodowy sukces i zainteresowanie funduszy VC

PFR S.A.
14 polskich rozwiązań technologicznych z szansą na międzynarodowy sukces i zainteresowanie funduszy VC

Nowe rozwiązania technologiczne rywalizowały w Centralnym Domu Technologii o miano najbardziej innowacyjnego projektu drugiej edycji Szkoły Pionierów PFR – programu tworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Allegro. Uczestnicy otrzymali niepowtarzalną szansę na zaprezentowanie się przed licznymi funduszami PFR Ventures, które są gotowe zainwestować w start-upy łącznie ponad 2 mld złotych. Zwycięski projekt Unicorn VR World to rozwiązanie, które ma szansę dokonać światowej rewolucji w terapii dzieci z autyzmem.

Już po raz drugi gala Szkoły Pionierów PFR zgromadziła w jednym miejscu najlepsze innowacyjne projekty tworzone przez nowe pokolenie polskich innowatorów, a także przedstawicieli funduszy VC, dziennikarzy i pasjonatów nowych technologii. Gala finałowa jest zwieńczeniem pracy 50 przyszłych przedsiębiorców z całej Polski. We wrześniu podczas czterech tygodni warsztatów w Warszawie i Berlinie tworzyli oni swoje projekty technologiczne pod okiem międzynarodowych ekspertów, aby swoimi rozwiązaniami zrewolucjonizować rynki jak najlepiej przygotować się do rozmów z potencjalnymi inwestorami.

Polski Fundusz Rozwoju wspiera nowe pokolenie polskich przedsiębiorców technologicznych, umożliwiając im profesjonalne przygotowanie innowacyjnego produktu lub usługi do inwestycji z PFR Ventures. Wierzymy, że poprzez cykliczne programy edukacyjne, takie jak Szkoła Pionierów PFR, kształtujemy nową jakość polskiego ekosystemu innowacji i młodych innowatorów – dobrze wyedukowanych, świadomych i coraz odważniej patrzących na ekspansję zagraniczną.

- mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Spośród 14 zaprezentowanych projektów jury wybrało Unicorn VR World - innowacyjną metodę terapii dla dzieci ze spektrum autyzmu, wykorzystującą technologię wirtualnej rzeczywistości oraz analizę danych. Dziecko samo, w swoim tempie, tworzy wirtualną, bezpieczną przestrzeń, w której rozwija umiejętności personalne i społeczne. Wyróżnienie jury otrzymały dwa projekty: Wake Up Guru - inteligentna poduszka, która dzięki specjalnym sensorom pozwala na efektywny wypoczynek oraz Wirtualny Nauczyciel - asystent do nauki matematyki, który dzięki wykorzystaniu systemów rozpoznawania kształtów pisanych odręcznie pomoże uczniom w rozwiązywaniu zadań, a poprzez zastosowanie metody Sokratesa uczeń będzie prowadzony do samodzielnego znalezienia rozwiązania. Nagroda publiczności została przyznana projektowi GrainER – inkubator dla nasion rolniczych, dzięki czemu rośliny mogą wyrosnąć nawet 30 proc. szybciej i będą wymagały do 50 proc. mniej oprysków z pestycydów. Podczas gali przedstawiono również takie rozwiązania, jak automat do windykacji niezapłaconych faktur, inteligentny ul czy platforma dla trenerów i osób poszukujących wiedzy. Zwycięski projekt, otrzymał czek na 5000 zł do wykorzystania na udział w międzynarodowej konferencji technologicznej.

Jestem pod wrażeniem uniwersalności projektów rozwijanych w tej edycji Szkoły Pionierów PFR. Przeważająca większość z nich może znaleźć zastosowanie globalne, nie ograniczone tylko do jednego rynku. Tematyka projektów, które powstały w ramach tej edycji Szkoły Pionierów, jest bardzo zróżnicowana - na radarach uczestników znalazły się nie tylko kwestie biznesowe, ale także istotne w szerszym kontekście: społecznym czy kulturowym. Udało nam się wspólnie osiągnąć także inną ważną rzecz: uczestnicy mogli spojrzeć na swoje projekty z innej niż lokalnej perspektywy. Wiemy jak jest to istotne, bowiem w Allegro wciąż tworzymy nowe rozwiązania, które nieustannie wymagają świeżego spojrzenia na handel, obsługę klienta, dostawy. To kluczowe, żeby czerpać zarówno z własnego doświadczenia, jak i umieć spoglądać na projekty zewnętrznymi oczami.

- mówi Damian Zapłata, członek zarządu Allegro, członek Rady Programowej Szkoły Pionierów PFR

Bycie absolwentem Szkoły Pionierów PFR to coś więcej niż przejście pełnej ścieżki edukacyjnej oraz prezentacja rozwiązania podczas uroczystej gali. Uczestnicy tworzą Klub Pionierów PFR, czyli społeczność początkujących przedsiębiorców technologicznych, która aktualnie liczy już 100 osób. Dzięki cyklicznym spotkaniom wciąż otrzymują zastrzyk branżowego know-how, poszerzają swoją wiedzę, zdobywają nowe kontakty, konsultują pomysły i nawiązują współprace.

Nie bez powodu gala Szkoły Pionierów PFR odbywa się w Centralnym Domu Technologii, czyli nowej przestrzeni edukacji technologicznej na mapie Warszawy. Mam nadzieję, że innowacyjne produkty tworzone przez naszych pionierów, wkrótce będzie można zobaczyć na jednej z wystaw polskich rozwiązań technologicznych, które organizowane są w CDT.

- mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

Każda edycja Szkoły Pionierów PFR to trzy tygodnie praktycznych warsztatów w Warszawie i tydzień w wybranym ośrodku edukacji technologicznej w jednej z europejskich stolic start-upowych. Do tej pory uczestnicy programu gościli w Cambridge i Berlinie. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez partnerów merytorycznych programu – duże firmy technologiczne, start-upy z odnotowanymi sukcesami, ekspertów innowacyjnych sektorów – w oparciu o model zajęć wzorowany na najnowocześniejszych metodach edukacyjnych. Program skierowany jest do początkujących przedsiębiorców, którzy pracują nad swoją ścieżką kariery i pomysłami na własny start-up, doskonalą umiejętności techniczne i chcą się rozwijać na płaszczyźnie umiejętności biznesowych i kompetencji miękkich.

W trakcie programu uczestnicy dobierają się w zespoły i w ich ramach wypracowują nowe innowacyjne projekty, do których dzięki zdobytej wiedzy dobudowują warstwę biznesową. Na koniec Szkoły Pionierów PFR pomysły te są gotowe na prezentację przed inwestorami.

W ramach programów PFR Ventures istnieje ponad 30 funduszy inwestycyjnych, których celem jest inwestycja w projekty na wczesnym etapie rozwoju. To te fundusze będą przyglądać się prezentacjom Pionierów PFR.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Nowy program „PFR dla Miast” wesprze samorządy w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań - od inspiracji do realizacji
Rusza rekrutacja do Akceleratora Innowacji i Ekspansji dla sektora rolno-spożywczego
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO