← Strona główna Grupy PFR

PFR przyznał pierwsze granty na cyfryzację samorządów

PFR S.A.
PFR przyznał pierwsze granty na cyfryzację samorządów

Kowary, Miejsce Piastowe, Nowe Skalmierzyce, Pruszcz Gdański, Rybnik i Świdnica to laureaci pierwszego naboru wniosków grantowych na cyfryzację w ramach Giełdy Miejskich Technologii. Gminy te otrzymają łącznie 275 tys. zł na testowanie wybranych rozwiązań technologicznych z obszaru smart city. Ostatni w tym roku nabór rusza już 28 listopada i potrwa do 11 grudnia, a przewidziana pula to 325 tys. zł.

W pierwszym naborze wpłynęło od samorządów z całej Polski łącznie 76 wniosków grantowych. O wygranej decydował poziom deklarowanego zaangażowania pracowników JST, oczekiwany wpływ wdrożenia na poprawę efektywności pracy urzędu oraz kompletność informacji o stosowanej w urzędzie infrastrukturze informatycznej.

Duże zainteresowanie ze strony samorządów i przedsiębiorców utwierdziło nas w przekonaniu, że Giełda Miejskich Technologii to platforma, której do tej pory brakowało na rynku. Otrzymaliśmy wiele bardzo dobrej jakości wniosków, więc wybór zwycięzców nie był łatwy. Gratuluję laureatom, a pozostałe samorządy zachęcam do udziału w kolejnych naborach, bo do końca maja 2023 mamy jeszcze do przekazania ponad 1 mln zł.

– mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR. 

Każdy samorząd, który wysłał zgłoszenie w pierwszej turze, ale nie otrzymał grantu, może starać się o pozyskanie środków także w kolejnych planowanych turach. Najbliższy nabór rusza już 28 listopada.

Samorządy i technologie w jednym miejscu

Giełda Miejskich Technologii została uruchomiona na początku października br. Po miesiącu funkcjonowania na platformie jest już 270 zarejestrowanych przedstawicieli JST oraz 260 zarejestrowanych przedsiębiorstw, które oferują rozwiązania technologiczne dla miast. Samorządy mogą wybierać spośród 100* produktów i usług technologicznych dostępnych na platformie. Baza jest jednak wciąż uzupełniana o kolejne rozwiązania, które są zgłaszane przed przedsiębiorców, a następnie weryfikowane przez zespół PFR dla Miast.

Poza zbiorem produktów, Giełda Miejskich Technologii oferuje samorządom wsparcie w dopasowaniu rozwiązania do potrzeb. Do tego służy specjalnie przygotowany quiz – wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, aby na ich podstawie algorytm dopasował odpowiednią technologię. Ważną częścią platformy jest także Baza Wiedzy, gdzie w prosty sposób wyjaśnione jest działanie określonych technologii.

Zespół PFR przygotował także kurs online „Jak rozmawiać z firmą technologiczną? Modelowa współpraca samorządu z biznesem”. Krótki kurs skierowany jest do przedstawicieli miast wdrażających produkty informatyczne w samorządzie oraz przedsiębiorców oferujących takie rozwiązania. Eksperci przedstawiają w nim kluczowe aspekty wdrażania innowacji technologicznych w mieście, takie jak ramy prawne, przygotowanie danych, czy sposoby finansowania. Ukończenie kursu jest wymagane przed złożeniem wniosku o mikrogrant.

W ramach Giełdy Miejskich Technologii zaplanowane są jeszcze 4 nabory wniosków. Pula środków do przekazania samorządom wynosi ponad 1 mln zł.

*Stan na 4.11.2022

 

Ogłaszamy wyniki pierwszego naboru wniosków o granty na cyfryzację samorządów w ramach Giełdy Miejskich Technologii.

Spośród 76 nadesłanych wniosków wyłoniliśmy 6 laureatów:
Miasto Kowary, Gmina Miejsce Piastowe, Nowe Skalmierzyce gmina, Gmina Pruszcz Gdański, Rybnik.eu - Miasto Rybnik i ŚWIDNICA rynek z tradycjami. Gratulujemy! Gminy te otrzymają łącznie 275 tys. zł na testowanie i wdrażanie wybranych rozwiązań technologicznych.

Samorządy z całej Polski, które nie otrzymały grantu, mają szansę wziąć udział w kolejnym naborze, który rusza już 28 listopada i potrwa do 11 grudnia. W puli jest 325 tys. zł. 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
21 listopada rusza wysyłka wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK
Nowe technologie dla medycyny w finale Szkoły Pionierów PFR
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO