← Strona główna Grupy PFR

Nowe technologie dla medycyny w finale Szkoły Pionierów PFR

PFR S.A.
Gala Pionierzy_2022_news_PFR

Aplikacja ułatwiająca diagnozę nowotworów piersi, szybkie testy do badania płodności mężczyzn oraz określenia skuteczności działania leków antydepresyjnych czy nowy sposób na terapię przeciwalergiczną - oto najciekawsze rozwiązania technologiczne stworzone przez uczestników Szkoły Pionierów PFR, które zostały nagrodzone przez jury podczas Gali Finałowej. Program, który wspiera rozwój polskich innowacji, już od 5 lat z sukcesami tworzą wspólnie PFR i Allegro.  

Z raportu Future Health Index 2021 wynika, że większość dyrektorów placówek medycznych i przedstawicieli kadry zarządzającej tego sektora z optymizmem patrzy w przyszłość i zamierza inwestować w nowe technologie. Badanie wskazuje także, że wśród trzech głównych obszarów inwestycji w polskiej ochronie zdrowia w najbliższych latach będą: cyfryzacja, telemedycyna i rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. 

W odpowiedzi na aktualne trendy rynkowe, tegoroczna edycja Szkoły Pionierów PFR była skoncentrowana na rozwiązaniach w dwóch głównych kategoriach: HealthTech i ClimateTech. Spośród wielu zgłoszeń wyłonionych zostało 50 uczestników, którzy we wrześniu przez dwa tygodnie intensywnych warsztatów tworzyło pierwsze zarysy projektów, aby przez kolejne dwa miesiące przy wsparciu ekspertów móc dopracować stworzone rozwiązania i przygotować je do prezentacji przed jury i przedstawicielami funduszy VC. Gala Finałowa odbyła się 4 listopada w Google Campus w Warszawie, gdzie zaprezentowało się łącznie 8 zespołów.  

Spośród nich jury w składzie: 
Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR 
Aleksandra Sroka-Krzyżak, Head of Strategy and Chief of Staff w Allegro  
Maciej Polak, Menedżer w PFR Ventures  
Łukasz Dziekoński, Prezes Montis Capital 
wyłoniło trzy najciekawsze projekty, które ich zdaniem mają największy potencjał na podbój polskich i zagranicznych rynków. 

Pierwsze miejsce jury przyznało projektowi Ensigo, który tworzy wysokiej jakości domowe testy do badania płodności mężczyzn. Rozwiązanie wykorzystuje Sztuczną Inteligencję. 
Drugie miejsce zajął start-up Emote, który stworzył i opatentował test diagnostyczny do oceny skuteczności terapii lekowej zastosowanej u pacjentów zmagających się z depresją. Rozwiązanie to pozwoli na znaczne przyspieszenie efektów terapii.  
Trzecie rozwiązanie docenione przez jury to Micronose - personalizowana terapia przeciwalergiczna oparta o bioterapeutyki (probiotyki/postbiotyki) oraz mikrobiom pacjenta. 
Specjalne wyróżnienie trafiło do twórców Spectum – aplikacji dla szpitali, która w połączeniu z dostępem do bazy danych i z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji, ułatwi diagnozę złośliwości nowotworów piersi. Zespół otrzymał możliwość skorzystania z mentoringu i spotkania ze start-upami z portfolio Funduszu Montis Capital.  

Każdy zespół miał 3 minuty na zaprezentowanie swoich rozwiązań. Oceniana była wartość biznesowa i merytoryczna projektu, a także jakość prezentacji. Trzy najlepiej oceniane rozwiązania otrzymały nagrody finansowe na rozwój projektów, których łączna pula to 110 tys. zł. Dodatkowo finaliści będą mieć okazję dalej rozwijać swoje pomysły podczas udziału w zagranicznym wyjeździe biznesowo-szkoleniowym do Helsinek. 

Szansa dla polskich technologii 

Starzejące się społeczeństwo, niedobór specjalistów, ale także rosnąca świadomość społeczna dotycząca profilaktyki zdrowia sprawiają, że rynek technologii medycznych będzie w najbliższych latach jednym z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. Ten trend obserwujemy także w Polsce, gdzie coraz częściej mówi się o postępującej robotyzacji i wykorzystaniu sztucznej inteligencji czy o nowych osiągnięciach polskich naukowców oraz start-uperów. Mając w zanadrzu rozbudowane zaplecze technologiczne Polska ma szansę skuteczniej przeciwdziałać kryzysom zdrowotnym, ograniczając ich negatywny wpływ na gospodarkę

– mówi Paweł Borys, prezes PFR.  

Raport „Top Distruptors in Healthcare” 2022 wskazuje, że w Polsce działają 144 młode innowacyjne biznesy medyczne na różnych etapach rozwoju. Na tej liście znalazło się także 11 start-upów, które skorzystały z programów rozwojowych PFR, a cztery spośród nich (HearMe, Jutro Medical, Mediprintic i Upmedic) wzięło udział w poprzednich edycjach Szkoły Pionierów PFR. W kolejnej edycji raportu, do grona polskich start-upów medycznych, ma szansę dołączyć sześć finałowych projektów, które powstały podczas tegorocznej edycji Szkoły Pionierów PFR.  

Allegro współtworzy i jest partnerem strategicznym Szkoły Pionierów PFR od momentu powstania programu. Przez te 5 lat towarzyszyliśmy w drodze rozwoju aż 250 uczestników, a dzięki zaangażowaniu naszych ekspertów dzieliliśmy się wiedzą, doświadczeniem i dobrymi praktykami. Głęboko wierzę, że dzięki wspieraniu takich programów inkubacyjnych możemy realnie wpływać na wzrost polskiej gospodarki, uczynić ją bardziej zrównoważoną i przyczynić się do powstania kolejnych startupów pozytywnego wpływu. Tegoroczna edycja Szkoły Pionierów PFR została zdominowana przez rozwiązania z obszaru HealthTech, które są odpowiedzią na potrzeby rynku i mogą mieć realny wpływ na przyszłość sektora ochrony zdrowia. Dlatego mam nadzieję, że szybko rozwiną one swoje skrzydła i z sukcesem wejdą na rynek

– mówi Aleksandra Sroka-Krzyżak, Strategy Director, Chief of Staff w Allegro 

Na Gali Finałowej byli obecni przedstawiciele funduszy venture capital, którzy z uwagą przysłuchiwali się prezentacjom, szukając projektów, w które warto zainwestować. Szczególnie, że na przełomie 2022 i 2023 roku ruszy nowa edycja programów zarządzanych przez PFR Ventures, które ponownie zostaną zasilone z unijnego budżetu. Tym razem będzie to 1,9 mld zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, co w połączeniu z kapitałem prywatnym daje sumę ok 3,2 mld zł. Ta suma pozwoli na zainwestowanie w ok. 500 startupów. 
 
5 lat sukcesów Szkoły Pionierów PFR 

Pięć edycji Szkoły Pionierów PFR ukończyło już łącznie 250 osób, które łącząc się w zespoły utworzyło już ponad 80 działających przedsiębiorstw technologicznych. Absolwenci na rozwój swoich start-upów pozyskali z rynku w sumie ponad 180 mln zł finansowania.  

Każdą edycję Szkoły Pionierów PFR tworzymy w oparciu o dokładne analizy, dostosowując tematykę projektów do aktualnych potrzeb rynkowych i trendów. Zależy nam, żeby uczestnicy tworzyli rozwiązania, na które jest zapotrzebowanie, maksymalizując ich szanse na rozwój własnego start-upu. Jak pokazują dane, osiągamy swój cel

– mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

Szkoła Pionierów PFR to program edukacyjny skierowany do początkujących wizjonerów i przedsiębiorców technologicznych. W trakcie programu uczestnicy tworzą zespoły i biorą udział w profesjonalnych warsztatach z udziałem czołowych ekspertów i doświadczonych start-uperów, którzy dzielą się z nimi swoją wiedzą biznesową i spostrzeżeniami. 

Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego – Allegro. Patronami honorowymi tegorocznej edycji jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem merytorycznym jest PFR Ventures. Patroni medialni: Mam Startup, Interia i 300 gospodarka.  
 
Wszystkie rozwiązania konkursowe prezentowane podczas Gali Finałowej: 

 • ClimateTech 
 • Bimly - platforma łącząca producentów z projektantami poprzez wirtualny magazyn produktów budowlano – konstrukcyjnych.  
 • Stratolite - rozwiązanie ułatwiające dostęp do obrazów satelitarnych i lotniczych, które powala zwiększyć ich jakość, dostępność i obniżyć koszty. 
 • HealthTech 
 • Care2Move - aplikacja rehabilitacyjna dla osób po amputacji kończyn, która daje dostęp do personalizowanego zestawu ćwiczeń oraz konsultacji online z fizjoterapeutą.  
 • DigitalSzpital - rozwiązanie wykorzystujące technologię visual AI, które pozwala zredukować liczbę zakażeń szpitalnych. Przetwarza obrazy w czasie rzeczywistym, aby pomagać personelowi medycznemu w zachowaniu procedur mycia i dezynfekcji rąk.  
 • Ensigo – test dla mężczyzn do samodzielnego badania płodności. Pozwala w łatwy sposób określić jakość nasienia, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji do analizy wyników. 
 • Emote - prosty test diagnostyczny do oceny skuteczności terapii lekowej zastosowanej u pacjentów zmagających się z depresją.  Pozwala skrócić czas oceny skuteczności danego leku u pacjenta z 8 do 2 tygodni. Rozwiązanie zostało zgłoszone do urzędu patentowego.  
 • Micronose - personalizowana terapia przeciwalergiczna oparta o bioterapeutyki (probiotyki/postbiotyki) oraz mikrobiom pacjenta 
 • Spectum - aplikacji dla szpitali, która w połączeniu z dostępem do bazy danych i z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, ułatwi diagnozę złośliwości nowotworów piersi. 
   
PFR S.A.
Poprzedni artykuł
PFR przyznał pierwsze granty na cyfryzację samorządów
Automatyzacja i robotyzacja firmy - nowy bezpłatny kurs online od PFR
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO