← Strona główna Grupy PFR
Aplikacje Jutra

6 innowacyjnych rozwiązań do walki z pandemią powstanie dzięki wsparciu PFR

PFR S.A.
6 innowacyjnych rozwiązań do walki z pandemią powstanie dzięki wsparciu PFR

Rozwiązanie, które ułatwia sprawdzanie precyzyjności testów na Covid-19; platforma dla przedsiębiorców do szybkiej analizy sytuacji finansowej firmy i otoczenia rynkowego oraz aplikacja wskazująca, jak aktualnie prowadzony tryb życia wpływa na zdrowie użytkownika - to innowacyjne projekty, które zwyciężyły w konkursie Aplikacje Jutra PFR w kategoriach Zdrowie, Praca i przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo. Jury przyznało także trzy wyróżnienia dla WARMIE, Lanpocet i  Tripsomnia.

Rozwiązania ułatwiające codzienne życie w czasie pandemii cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Z raportu opublikowanego przez McKinsey & Company1  wynika, że tylko od stycznia do maja br. rozwój polskiej gospodarki cyfrowej gwałtownie przyspieszył i był 2,5-krotnie wyższy niż w poprzednich dwóch latach, osiągając tym samym poziom 18,4%. Z aplikacji Stop Covid, która pozwala monitorować kontakty z potencjalnymi zakażonymi korzysta ponad 1,5 mln Polaków, a zastosowanie sztucznej inteligencji przy tworzeniu Tarczy Finansowej PFR, pozwoliło na uzyskanie szybkiego wsparcia finansowego prawie 350 tysiącom firm. Innym przykładem jest popularna aplikacja Teams, która w ostatnim półroczu zyskała aż 75 mln nowych użytkowników i obecnie na całym świecie korzysta z niej rekordowa liczba 115 mln użytkowników, w tym także wiele polskich firm i znaczna część uczniów.

Polska ma duży potencjał cyfrowego wzrostu i solidne podstawy, aby dynamicznie rozwijać gospodarkę cyfrową. PFR wspiera ten proces począwszy od współtworzenia polskiej chmury obliczeniowej, zaangażowania w rozwój sieci 5G, aż po liczne programy edukacyjne, w których wyposażamy młodych przedsiębiorców technologicznych w wiedzę biznesową, niezbędną do skutecznego wdrażania swoich pomysłów. W konkursie Aplikacje Jutra PFR rzuciliśmy wyzwanie cyfrowym twórcom, aby zmierzyli się z wyzwaniami w obszarach najbardziej dotkniętych skutkami Covid-19. Poprzez takie inicjatywy chcemy także promować polską myśl technologiczną i zwiększać konkurencyjność rodzimych rozwiązań, które są dla Polski szansą na szybszy powrót na ścieżkę rozwoju

– mówi Paweł Borys, prezes PFR

Do konkursu Aplikacje Jutra PFR zgłoszono prawie 800 rozwiązań, spośród których wyłonionych zostało 12 finalistów. W październiku wzięli oni udział w specjalnych 3-dniowych warsztatach prototypowania z udziałem ekspertów i mentorów, podczas których dopracowywali założenia swoich pomysłów. Gala finałowa, wieńcząca 4 miesiące rozwijania prototypów, w formule online odbyła się 8 grudnia br.

Jury przyznało 3 nagrody główne po 250 000 zł i 3 wyróżnienia po 100 000 zł na przygotowanie prototypów (MVP).

ZDROWIE

Nagroda główna:

Covid Genomics – głównym obszarem działalności jest badanie jakości, czułości i precyzyjności testów wykrywających COVID 19 oraz sprawdzanie czy nie podają sfałszowanych wyników i dostosowywanie ich do regionu występowania wirusa.

Wyróżnienie:

WARMIE – jest to czujnik, którego zadaniem jest monitorowanie temperatury ran pooperacyjnych,
a w obecnej sytuacji epidemicznej główną funkcjonalnością produktu jest monitorowanie temperatury osób objętych kwarantanną z uwagi na COVID 19 oraz pracowników służby zdrowia.

PRACA I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nagroda główna:

Infino – jest to platforma, która ma za zadanie umożliwienie przedsiębiorcom szybkiej analizy zarówno swojej sytuacji finansowej, jak i sytuacji finansowej otoczenia rynkowego. Oferuje pomoc w restrukturyzacji małych firm.

Wyróżnienie:

Lanpocket – inteligentna aplikacja pomagająca w nauce języka za pomocą innowacyjnej metody, która wykorzystuje m.in. geolokalizację, kontekst sytuacyjny oraz dopasowanie treści materiałów naukowych do profilu osoby.

SPOŁECZEŃSTWO

Nagroda główna:

VIKA – ma wskazywać ile lat zdrowia jeszcze nam pozostało przy obecnym stylu życia, ale przede wszystkim aplikacja ta ma pomagać we wprowadzaniu zdrowych nawyków. Główne hasło to „Milion lat zdrowia więcej w Polsce”.

Wyróżnienie:

Tripsomnia – jest to narzędzie skierowane do regionalnych organizacji turystycznych, oferujące kompleksowe rozwiązania, dotyczące rezerwacji noclegów, jak również biletów wstępu oraz innych kryzysowych potrzeb tej branży.

Wybór zwycięzców nie był łatwy, bo każde rozwiązanie, które zakwalifikowało się do finałowej dwunastki jest interesujące i ma szansę zaistnieć na rynku. Dokonując wyboru laureatów jury kierowało się głównie jakością aplikacji, jej przygotowaniem biznesowym i  potencjałem do walki z kryzysem Będziemy obserwować postępy w rozwoju finałowych rozwiązań i jednocześnie zachęcamy twórców do udziału w programach PFR kierowanych do przedsiębiorców technologicznych takich, jak np. Szkoła Pionierów PFR czy seria certyfikowanych kursów online. Nasze programy nakierowane są na uczenie praktycznych umiejętności biznesowych i  przygotowują do pozyskania finansowania  projektów chociażby przez fundusze Venture Capital, znajdujące się w portfolio PFR Ventures.

– mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR,  

Zwycięzcy mają teraz 6 miesięcy na stworzenie prototypu (MVP) swojego innowacyjnego rozwiązania. Otrzymana nagroda może być wykorzystana na pokrycie kosztów prac programistycznych, wizualnych oraz promocji i marketingu. Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu.

1. McKinsey & Company „Digital Challengers in the next normal. Central and Eastern Europe on a path to digitally-led growth

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
35,9 mln zł w ramach Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm trafi do Grupy MTP
W styczniu ruszy Tarcza Finansowa PFR 2.0 – 35 mld zł na pomoc dla firm poszkodowanych podczas drugiej fali COVID-19
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO