← Strona główna Grupy PFR

Znamy zwycięzców VI edycji programu Szkoła Pionierów PFR

PFR S.A.
szkola-pionierow-news-20231127

W Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się Gala Finałowa VI edycji Szkoły Pionierów oraz podsumowanie wszystkich sześciu edycji programu. Tegoroczna edycja programu była szczególna, ze względu na jej międzynarodowy charakter.

Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z Allegro już po raz szósty przeprowadził program, którego celem  jest rozwój  początkujących przedsiębiorców z pomysłem na innowacyjne produkty lub usługi, wpisujące się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Do ostatniego etapu tegorocznego programu zakwalifikowało się 8 zespołów, które przedstawiły jury swoje projekty. Najlepszym okazał się zespół Jidoka, tworzący platformę pozwalającą małym i średnim firmom na automatyzację procesów i szybsze wprowadzanie rozwiązań AI. Do zwycięzców trafiło 50 tys. złotych na dalsze rozwijanie pomysłu. Wyróżnienia zdobyły zespoły, Optifood – narzędzie do mierzenia strat żywności w restauracjach oraz MedNotes tworzący silnik AI do gromadzenia, analizy i wprowadzenia danych do dokumentacji medycznej. Zespoły te otrzymały po 30 tys. złotych.

Każdy zespół miał 3 minuty na zaprezentowanie swoich rozwiązań. Oceniana była wartość biznesowa i merytoryczna projektu, a także jakość prezentacji. Przed oceniającymi przedstawicielami PFR, PFR Ventures, partnerami programu - Allegro i funduszami VC stanęło 8 zespołów, które najlepiej ocenione zostały podczas Demo Day 27 października:

  • Goodbye Fifi – zielone, leśne miejsca pochówku dla zwierząt;
  • Jidoka – platforma, która ma pozwalać firmom na automatyzację procesów i szybsze wprowadzanie rozwiązań AI;
  • Joyn – sieć społecznościowa dla rodziców;
  • Mednotes – silnik AI do gromadzenia, analizy i wprowadzenia danych do dokumentacji medycznej;
  • OptiFood – narzędzie do mierzenia strat żywności w restauracjach i zapobiegania jej;
  • Snapskill – platforma do nauki kompetencji przyszłości skierowana do uczniów i nauczycieli;
  • Trill – platforma łącząca muzyków z ekspertami z branży muzycznej (producentami, wytwórniami, managerami itd.);
  • Well Bioprints – projekt przyspieszający badania leków za pomocą modeli 3D.

Poprzez takie inicjatywy jak Szkoła Pionierów PFR promujemy polską myśl technologiczną, zwiększamy konkurencyjność rodzimych rozwiązań oraz budujemy społeczność przyszłych liderów, którzy będą mieli znaczący wpływ na ekosystem innowacji w Polsce. Sukcesy Pionierów pokazują, jak ważny jest to program i jak wiele korzyści on przynosi.

-mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Budowanie zespołu, tworzenie modelu biznesowego, walidowanie pomysłów, prototypowanie, sprzedaż czy pozyskiwanie finansowania na projekt – to tylko niektóre kompetencje i umiejętności biznesowe, jakie zdobyli uczestnicy programu. Pionierzy nabywali wiedzę i umiejętności podczas dwóch tygodni intensywnych warsztatów biznesowych prowadzonych przez specjalistów z rynku, które odbywały się w Warszawie i Pradze, we współpracy z CzechInvest i ImpactHub. Następnie, przy wsparciu mentorów, uczestnicy w ciągu dwóch miesięcy rozwijali i dopracowywali swoje projekty, które zostały zaprezentowane podczas Gali.

To już szósta edycja Szkoły Pionierów PFR, przez ten czas program ukończyło prawie 300 osób, uformowało się 90 zespołów, powstało 50 spółek. 29 działa do dziś, część z nich pozyskała zewnętrznych inwestorów – w sumie 219,5 mln złotych finansowania. Jako PFR także byliśmy pionierami na rynku venture building w Polsce i bardzo wierzymy w ten model pracy z utalentowanymi osobami. Sukcesy absolwentów Szkoły Pionierów są najlepszym dowodem na to, że misja jaką obraliśmy tworząc ten program jest skuteczna.

-mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektorka Departamentu Rozwoju i Innowacji w PFR

Jako że Allegro jest od samego początku z PFR przy Szkole Pionierów, miałam przyjemność być tu z każdą finałową grupą. Zawsze, choć spotkanie było bardzo podobne, nieustannie zwracałam uwagę na to, w jak różnym świecie się spotykamy. W obliczu tych wszystkich aktualnych wydarzeń na świecie, ważne jest zauważenie, że to właśnie startupy odgrywają coraz bardziej kluczową rolę. One są siłą napędową innowacji, tworząc nowatorskie rozwiązania, które pomagają nam sprostać wyzwaniom niepewnej przyszłości. Drodzy Pionierzy, Drogie Pionierki w moich oczach jesteście nie tylko przedsiębiorcami, ale prawdziwymi pasjonatami i ludźmi zaangażowanymi w zmianę świata na lepsze.

- mówi Marta Mikliszańska Director, Group Public Affairs & ESG Allegro 

Szkoła Pionierów PFR to międzynarodowy program edukacyjno – inkubacyjny dla początkujących przedsiębiorców i wizjonerów technologicznych. Od początku istnienia programu, ukończyło go już 300 osób, a stworzone przez Pionierów startupy pozyskały w sumie ponad 200 mln złotych finansowania. W trakcie programu uczestnicy tworzą zespoły i biorą udział w profesjonalnych warsztatach z udziałem czołowych ekspertów i doświadczonych start-uperów, którzy dzielą się z nimi swoją wiedzą biznesową i spostrzeżeniami.

Program realizowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju przy wsparciu partnera strategicznego –Allegro. Patronami honorowymi tegorocznej edycji jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem merytorycznym jest PFR Ventures. Patronami medialnymi są: Mam Startup, Dziennik Gazeta Prawna i 300Gospodarka.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
IDA MasterClass. Od innowatorów technologicznych po sektor obronny
Program IDA. Spotkanie biznes - VC - Siły Zbrojne pt. „Technologie dual-use na rzecz polskiej gospodarki i bezpieczeństwa”
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO