← Strona główna Grupy PFR

IDA MasterClass. Od innowatorów technologicznych po sektor obronny

PFR S.A.
IDA MasterClass. Od innowatorów technologicznych po sektor obronny

Technologie podwójnego zastosowania, czyli takie, z których korzysta się zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym, wspierają innowacje i konkurencyjność gospodarki. Dla polskiej gospodarki to szansa na jeszcze większy poziom bezpieczeństwa. W tym przypadku istotne jest wspieranie współpracy między sektorem naukowym, przedsiębiorstwami i państwem. Odpowiedzią na tę potrzebę jest program IDA, zainicjowany przez PFR z partnerami m.in. Ministerstwem Obrony Narodowej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zaczęło się od IDA

Celem programu IDA jest tworzenie praktycznych rozwiązań dla wspólnego sukcesu gospodarczego i bezpiecznej przyszłości Polski, wspierając rozwój technologii o potencjale podwójnego zastosowania. W edycji pilotażowej IDA Bootcamp na wyzwanie „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej” odpowiedziało 49 zespołów. 15 z nich zostało wybranych do udziału w tzw. Bootcampie, czyli cyklu warsztatów oraz spotkań biznesowych pomiędzy innowatorami, wojskiem, funduszami VC i spółkami zbrojeniowymi.  W Bootcampie wzięły udział firmy posiadające m.in., takie technologie jak: bezzałogowe helikoptery, autonomiczne pojazdy wodne, systemy sztucznej inteligencji optymalizujące ochronę, bezpieczna komunikacja morska oraz drony i roje dronów. Co zyskały? Przede wszystkim zbudowanie wiarygodności firm z perspektywy Sił Zbrojnych RP oraz spółek zbrojeniowych. Dodatkowo rozpoznanie potencjału i konsolidacja 5 firm wokół Stoczni w celu rozpoczęcia prac nad metodologią dalszej współpracy. Natomiast do procesu inwestycyjnego VC przeszły 3 firmy. 

IDA MasterClass, czyli kontynuacja działań IDA 

IDA MasterClass to działanie ciągłe mające na celu przybliżać bieżące zagadnienia związane z tematyką współpracy z sektorem obronnym, rozwojem technologii oraz potencjalnych źródeł finansowania projektów. W ramach tej inicjatywy zaplanowaliśmy cykl spotkań online z ekspertami i ekspertkami z wyżej wymienionych obszarów. 

Cykl spotkań zaczynamy od 2 webinarów on-line:

 • 8.12.2023 – godz. 10-11:30 
  Jak być dostawcą do Wojsk Amerykański, NATO czy ONZ – wymagania oraz pozwolenia. Podczas tego spotkania opowiemy jak można pozyskiwać zlecenia od organizacji międzynarodowych.
   
 • 11.12.2023 – godz. 10-11:30 
  Finansowanie badań naukowych i praca rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa Polski w ramach programu pod kryptonimem PERUN. W trakcie tego spotkania nasi eksperci opowiedzą czym jest program, kto i kiedy może aplikować oraz udzielą praktycznych wskazówek zwiększających szanse na aplikowanie. Podczas spotkania zastanowimy się również czy z Programu FENG możliwe jest pozyskanie finansowania na rozwój technologii o potencjale podwójnego zastosowania.

W kolejnych webinarach będziemy poruszać takie tematy jak m.in.:

 • „Pilna Potrzeba Innowacyjna MON -czyli jak technologie opracowane na rynku cywilnym mogą służyć wojsku i być testowane”,
 • „Case study start-upu ISAR – od pomysłu, przez zmianę prawa aż do lotu w kosmos”;
 • „DIANA NATO – wnioski z pilotażu oraz kolejna edycja”,
 • „Polski Akcelerator DIANA NATO.

Informacje o kolejnych webinarach będą dodawane na stronie programu IDA pod linkiem.  

Jak dołączyć do spotkań?

Wszystkie spotkania odbędą się w formule online i są bezpłatne. Wystarczy dokonać wcześniejszej rejestracji poprzez formularz zgłoszeniowy pod linkiem.

IDA MasterClass jest organizowana przez zespoły Departamentu Rozwoju Innowacji.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. trzeciej kadencji
Znamy zwycięzców VI edycji programu Szkoła Pionierów PFR
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO