← Strona główna Grupy PFR

Polski sektor cyberbezpieczeństwa – poznaj start-upy, które poprawiają bezpieczeństwo w sieci

PFR S.A.
PFR Polish cybersecurity sector - infografika.

Postępująca cyfryzacja pracy, przemysłu, nauki czy zdrowia, oprócz wielu udogodnień, niesie za sobą także zagrożenia w postaci podatności na cyberataki. Konsekwencją tego są zwiększone wydatki na cyberbezpieczeństwo - inwestycje w ten sektor w 2021 roku sięgnęły kwoty 25 mld dolarów - jak również rozwój start-upów cybersecurity. Dlatego PFR wraz z PFR Ventures oraz konferencją InfoShare stworzyli mapę „Polski sektor cyberbezpieczeństwa”, prezentującą  rozwiązania dla cyfrowego bezpieczeństwa, stworzone przez polskie spółki technologiczne

Zakupy przez Internet, zdalny lub hybrydowy tryb nauki i pracy, bankowość elektroniczna czy automatyzacja procesów – to tylko niektóre z udogodnień, jakie globalnie zyskaliśmy dzięki postępującej cyfryzacji. W ostatnich latach przenieśliśmy do sieci nie tylko biznesy, ale także wiele aspektów życia prywatnego.. 

Naruszenia prywatności w postaci wycieków danych osobowych, utrata pieniędzy spowodowana wyłudzeniami, czy zakłócenia w infrastrukturze spowodowane cyberatakami, to tylko niektóre z cyber-zagrożeń. Według raportu firmy Crowe i University of Portsmouth, już w 2019 roku, czyli rok przed pojawieniem się pandemii COVID-19, globalna wartość strat wynikających z oszustw we wszystkich obszarach światowej gospodarki przekroczyła 5 bln dolarów. Z kolei według badania firmy Sophos, w 2020 roku 13% polskich firm stało się celem cyberataku ransomware, czyli wymuszenia okupu za umożliwienie dostępu do danych zablokowanych za pomocą złośliwego oprogramowania. Rok później w tożsamym badaniu stwierdzono, że ofiarą ataków w sieci padło już ¾ rodzimych przedsiębiorstw. 

Sektor cyberbezpieczeństwa stanowi jeden z najatrakcyjniejszych rynków rozwoju dla polskich firm technologicznych. W 2021 roku odnotowano ponad dwukrotny wzrost globalnych inwestycji w tym startupy dbające o bezpieczeństwo w sieci. Skala wyzwań jest ogromna, tylko 2/5 rodzimych przedsiębiorstw deklaruje przygotowanie do radzenia sobie z nowymi zagrożeniami wynikającymi z transformacji cyfrowej, a w związku z bieżącą sytuacją geopolityczną prognozowane jest zwiększone zapotrzebowanie w tym zakresie. Przykłady takich SilentEinght, DataWalk czy Nethone, które zbierają wysokie rundy finansowania, pozyskują prestiżowych klientów i skalują własne działania w kolejnych krajach, stanowią dobry prognostyk na przyszłość

– wskazał Paweł Grzegorczyk, p.o. Dyrektora Departamentu Rozwoju Innowacji. 

W tym roku waga cyberbezpieczeństwa wzrosła jeszcze bardziej – zarówno dla polskich firm, instytucji, jak i poszczególnych obywateli - po rosyjskim ataku na Ukrainę. Oprócz bezpośrednich ataków na infrastrukturę informatyczną, mniej namacalnym, ale równie groźnym niebezpieczeństwem, z którym mierzymy się z dużym nasileniem obecnie, jest rozprzestrzenianie w sieci fake newsów. Wszystkie te aspekty wpływają na dynamiczny rozwój sektora cyberbezpieczeństwa w Polsce. 

W obliczu wojny w Ukrainie oraz postępującej cyfryzacji należy patrzeć na cyberbezpieczeństwo jako obszar, w którym w najbliższym czasie wyrośnie wiele innowacyjnych projektów. Na poziomie lokalnym nie mamy jeszcze funduszy venture capital wyspecjalizowanych w finansowaniu projektów konkretnie z tej branży, więc rodzime start-upy muszą bazować na kapitale od zespołów o generalistycznej strategii inwestycyjnej. Zaangażowanie Polski w powstający fundusz NATO oraz dalszy rozwój tego segmentu może w najbliższych latach doprowadzić do powstania 1-2 nowych funduszy sektorowych

Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu PFR Ventures.

Jakie rozwiązania dla bezpieczeństwa w sieci tworzą polskie spółki technologiczne

Chcąc pokazać, jak wiele rozwiązań w tym obszarze tworzą rodzime start-upy, w partnerstwie z PFR Ventures oraz konferencją technologiczną Infoshare, przygotowaliśmy infografikę „Polski sektor cyberbezpieczeństwa”. Na mapie umieściliśmy 47 spółek, które podzieliliśmy według typów rozwiązań przez nie tworzonych na kategorie:

  • Tożsamość i dostęp,
  • Ochrona danych,
  • Chmura i infrastruktura,
  • Bezpieczeństwo publiczne,
  • Przeciwdziałanie praniu pieniędzy,
  • Bezpieczeństwo.

Dynamiczny wzrost rynku e-commerce wiąże się z coraz częściej występującymi zagrożeniami, które alarmują wielu ludzi. Powszechnie mówi się też o zagrożeniach związanych z nieuprawnionym pozyskaniem i wykorzystaniem naszych danych. Również w ramach prowadzonego przez nas konkursu dla startupów, w ostatnich latach obserwujemy stały napływ projektów z obszaru cybersecurity – ich udział zbliża się do znaczącego poziomu ok. 10%. Wśród nich nadal spory odsetek to rozwiązania dedykowane dużym graczom, ale znacząco rośnie udział rozwiązań dla małych i średnich firm. Wzrost zauważamy także w rozwiązaniach dedykowanych fizycznym konsumentom np. w zakresie ochrony przed wyłudzeniami, a także ochroną przed wyciekiem danych osobowych (e-privacy). Dostrzegając istotność branży cyberbezpieczeństwa, w tym roku do udziału w Infoshare zaprosiliśmy m.in. założycieli wiodących polskich start-upów, a także kilku niezależnych ekspertów

– wskazał Grzegorz Borowski, współtwórca i CEO konferencji technologicznej Infoshare, która odbędzie się w tym roku w dniach 6-7 października, tradycyjnie w Gdańsku. 

Więcej informacji o spółkach umieszczonych na mapie znajdziesz w nowoutworzonej zakładce „Cybersecurity in Poland” w bazie Dealroom. 


 Biznes to niejedyny sektor, odpowiadający na wyzwania cyberbezpieczeństwa – prężnie działa w tym zakresie wiele instytucji, zarówno państwowych, jak i pozarządowych. Funkcję edukacyjno – informacyjną pełnią również serwisy internetowe, dlatego zarówno organizacji, jak i mediów nie mogło zabraknąć na mapie. 

Jeśli prowadzisz start-up, który świadczy usługi lub tworzy produkt, stanowiący odpowiedź na cyber-zagrożenia, a być może znasz i korzystasz z narzędzia, które do tej pory nie znalazło się na Mapie – nie wahaj się zgłosić go na adres redakcjastartup@pfr.pl.
 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Projektuj innowacje w Twojej organizacji –wybierz program warsztatów dla siebie!
Sieć Firm Przyszłości PFR – nowi Partnerzy programu
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO