← Strona główna Grupy PFR

Polski Fundusz Rozwoju pozyskał w sumie 2,5 mld PLN z emisji obligacji

PFR S.A.
Polski Fundusz Rozwoju pozyskał w sumie 2,5 mld PLN z emisji obligacji

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) pozyskał w sumie 2,5 mld PLN z emisji obligacji. 500 mln zł pochodzi z emisji obligacji na rzecz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), a 2 mld zł z emisji obligacji na rynku krajowym w ramach rządowego programu Tarcz Finansowych PFR. Emitowane obligacje zarówno do EBI jak i polskich banków będą podlegały wykupowi w 2027 roku. To już szósta i siódma emisja obligacji PFR od 27 kwietnia. W sumie PFR sprzedał już obligacje o wartości nominalnej 64,5 mld zł celem sfinansowania programu Tarczy dla mikroprzedsiębiorstw, MŚP, dużych firm oraz podmiotów należących do jednostek samorządu terytorialnego.

Dzisiejsza emisja - obok równoległej, objętej przez Europejski Bank Inwestycyjny - jest częścią działań PFR, mających na celu dalszą realizację finansowania Tarczy dla Dużych Przedsiębiorstw oraz przygotowanie do Tarczy 2.0. Rozmowy z Komisją Europejską przebiegają sprawnie i liczymy na zgody jeszcze w grudniu. Pozwoli to na start tarczy dla mikroprzedsiębiorstw i MŚP zgodnie z planem w dniu 15 stycznia. Przed nami intensywny przełom roku.

- powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

14 grudnia br. PFR wyemitował w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld 7-letnie obligacje o wartości nominalnej 2 mld zł. Wcześniej, 10 grudnia, PFR wyemitował obligacje 7-letnie na rzecz Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 500 mln PLN. Łącznie z poprzednimi pięcioma emisjami, PFR wyemitował obligacje o wartości 64,5 mld zł. Emisje przeprowadzono  w związku z powierzeniem PFR przez Radę Ministrów, na podstawie art. 21a ust. 1 ustawy o systemie instytucji rozwoju oraz uchwały Rady Ministrów z dnia 27.04.2020 r. o  realizacji  „Programu rządowego - tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”. Wyemitowane obligacje zabezpieczone są gwarancją Skarbu Państwa.

Obligacje objęte przez polskie banki są oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,516%, a termin zapadalności jest ustalony na 30 września 2027 r. Ich rentowność została określona na podstawie wyceny obligacji skarbowych o podobnym terminie zapadalności powiększonych o podatek bankowy i marżę za ryzyko mniejszej płynności niż obligacje skarbowe.

Obligacje objęte przez EBI są efektywnie oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,323% a termin zapadalności jest ustalony na 10 grudnia 2027 r.

Środki pozyskane przez PFR z emisji zostaną w całości przeznaczone na realizację rządowego programu wsparcia finansowego przedsiębiorców w związku z negatywnymi  skutkami COVID-19.
Podstawą prawną emisji obligacji przez PFR jest art. 21aa ustawy o systemie instytucji rozwoju.

Emisja do EBI odbyła się na atrakcyjnych dla PFR warunkach. Udział EBI we wsparciu programów PFR to docenienie naszych wysiłków przez instytucję europejską oraz  otwarcie drogi do przyszłej współpracy między obu instytucjami. Z kolei 6 emisja na rynku krajowym i kolejne emisje planowane na początek przyszłego roku to główne i sprawdzone źródło zasilania programów wsparcia PFR. Dziękuję tym razem zwłaszcza Pekao S.A. i mBankowi, które uczestniczyły w emisji oraz naszemu dealerowi PKO BP - powiedział wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak, odpowiedzialny za finansowanie programów Tarczy.

– powiedział Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Zarządu PFR, odpowiedzialny na emisję obligacji.

W ramach realizacji rządowego programu PFR realizuje wsparcie sektora mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm środkami o wartości do 100 mld zł. PFR realizuje program we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi, które odgrywają kluczową rolę w dystrybucji środków pozyskanych przez PFR na jego realizację.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Polki tworzą rewolucyjne rozwiązania w obszarach zdrowia i ekologii
Polski Fundusz Rozwoju wyemitował obligacje za 500 mln zł dla EBI
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO