← Strona główna Grupy PFR
innowacje

Polki tworzą rewolucyjne rozwiązania w obszarach zdrowia i ekologii

PFR S.A.
Polki tworzą rewolucyjne rozwiązania w obszarach zdrowia i ekologii

Trzecia edycja Szkoły Pionierów PFR – programu tworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju i Allegro, pokazała, że widocznym trendem wśród początkujących przedsiębiorców technologicznych jest tworzenie rozwiązań w obszarach zdrowia i ekologii. Jury za najbardziej innowacyjny projekt uznało Weregolf, start-up, który pomoże golfistom w trenowaniu swingu. Dwa wyróżnienia otrzymały rozwiązania ekologiczne: Zajka – wspierające rolników w walce z suszą oraz ecoMy – aplikacja do łatwego segregowania odpadów.

Podczas gdy pandemia utrzymuje wiele obszarów gospodarki w stanie hibernacji, polski ekosystem innowacji wkroczył na ścieżkę niespotykanego dotąd rozwoju. Rok 2020 był rekordowy dla polskiego rynku venture capital – wynika z raportu PFR Ventures. Fundusze zainwestowały w innowacyjne spółki kapitał o łącznej wartości 2,1 mld zł, a z tych środków aż 25 proc. trafiło do start-upów działających w branży zdrowia. Kolejnym trendem, który coraz lepiej widoczny będzie w 2021 roku jest zwrot ku rozwiązaniom w obszarze ekologii i szeroko rozumianej transformacji energetycznej.

Szkoła Pionierów PFR to program, który służy przekazywaniu praktycznej wiedzy o tym, jak poruszać się w biznesie. Jako PFR chcemy pomagać początkującym przedsiębiorcom technologicznym nawiązując z nimi długotrwałą współpracę, abyśmy wspólnie tworzyli polski ekosystem innowacji.

– mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.


Podczas Gali Finałowej Szkoły Pionierów PFR, uczestnicy trzeciej edycji wzięli udział w konkursie, który polegał na zaprezentowaniu swoich innowacyjnych projektów, wypracowanych w ramach programu. Przed jury w składzie: Eliza Kruczkowska z Polskiego Funduszu Rozwoju, Marcin Gruszka z Allegro i Małgorzata Walczak z PFR Ventures zaprezentowało się 15 nowatorskich rozwiązań, które mają szansę dołączyć do czołówki polskich start-upów.

Zwycięstwo pisane szminką

Za projekt z największym potencjałem biznesowym uznano Weregolf. Start-up prowadzony jest przez wieloletnią trenerkę golfa, która stworzyła inteligentny kombinezon dla golfistów umożliwiający ćwiczenie prawidłowej pamięci mięśniowej, zwiększenie efektywności wysiłku oraz wyeliminowanie kontuzji. Poprzez rejestrację, analizę ruchu i haptyczny feedback w czasie rzeczywistym zapewnia spersonalizowany trening zdalny z wirtualnym trenerem. Start-up w przyszłości planuje rozwinąć swój produkt o możliwość wykorzystania go w rehabilitacji. 

Jedno z dwóch wyróżnień przyznano projektowi Zajka – start-up działający w obszarze ekologii stworzył proste i tanie narzędzie eCiupaga, które pozwoli rolnikom badać wilgotność gleby, aby optymalnie nawadniać pola. To praktyczne rozwiązanie odpowiada na w dobie postępującej suszy i wzrostów kosztów wody.

Jury postawiło na ekologię nadając drugie wyróżnienie projektowi ecoMy. Aplikacja wspiera urzędy miast i gmin w edukacji ekologicznej mieszkańców. Użytkownicy mogą przy pomocy swojego telefonu zeskanować kod kreskowy dostępny na opakowaniach produktów i dowiedzieć się, do jakiej frakcji odpadów powinien trafić. Dodatkowo aplikacja wyświetla wskazówki ekologiczne oraz informacje o wpływie danego produktu na środowisko.

Publiczność złożona m.in. z dziennikarzy, inwestorów oraz absolwentów poprzednich edycji Szkoły Pionierów zwróciła uwagę na projekt Mental Metrics – narzędzie do śledzenia postępów psychoterapii. 

Sukcesy polskich pionierów

Od początku istnienia programu Szkoła Pionierów PFR jest wspierana przez Partnera strategicznego – firmę Allegro, która na co dzień wykorzystuje rozwiązania polskich start-upów z zakresu e-commerce i logistyki.

Wsparcie początkujących przedsiębiorców jest dla nas naturalne i stanowi jeden z filarów działalności Allegro - w końcu sami zaczynaliśmy ponad 20 lat temu jako startup. Dziś na naszej platformie działa ponad 120 tys. przedsiębiorstw handlowych, z czego większość to małe i średnie firmy. To w znacznej mierze dzięki nim Allegro rozwija się w tak fenomenalnym tempie. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że możemy wspierać Szkołę Pionierów i nowe pokolenie przedsiębiorców w Polsce. Liczymy, że absolwenci wniosą nową energię do polskiego biznesu. Gospodarka dotknięta przez pandemiczną rzeczywistość potrzebuje świeżego spojrzenia, które laureaci, patrząc na ich imponujące i innowacyjne projekty, z pewnością mają.

- mówi Damian Zapłata, członek zarządu Allegro.pl

Jesteśmy dumni z osiągnieć naszych absolwentów, wspieramy ich i kibicujemy, bo Szkoła Pionierów PFR to coś znacznie więcej niż program edukacyjny. Nasze działanie nie kończy się na trzech tygodniach warsztatów i gali finałowej, bo zależy nam na budowaniu społeczności innowatorów. Uczestnicy Szkoły Pionierów PFR dołączają do Klubu Pionierów PFR, w ramach którego organizujemy cykliczne spotkania z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów, monitorujemy osiągnięcia absolwentów i promujemy je, a jeśli ktoś potrzebuje doradztwa, wsparcia mentoringowego to również może się z tym zwrócić do zespołu PFR. Gratuluję świetnych prezentacji finałowych – trudno było wybrać jednego zwycięzcę, bo każdy projekt ma w mojej ocenie duży potencjał na rynkowy sukces.

– mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.


Trzy edycje Szkoły Pionierów PFR wykształciły już łącznie 150 osób, które bogatsze o aktualną wiedzę biznesową i rozbudowaną sieć kontaktów stale rozwijają swoje projekty. Wielu uczestników z sukcesem podbija polski rynek i ma aspiracje do wyjścia poza granice. Wśród takich start-upów są m.in.: Magnetiqa, Pora na Pola,  Esportfield, Jutro Medical, Wirtualny nauczyciel, VividQ czy Trainers.org. Tylko w 2020 roku start-upy, biorące udział w programach edukacyjnych PFR, uzyskały na rynku finansowanie na łączną kwotę 16 mln zł, a uczestnicy Szkoły Pionierów PFR od początku istnienia programu zdobyli w sumieponad 50 mln zł środków na rozwój. W minionym roku dwoje uczestników Szkoły Pionierów PFR uplasowało się także na prestiżowej liście Forbes „30 under 30”

Symboliczne zwycięstwo i wyróżnienie podczas Gali Finałowej trzeciej edycji Szkoły Pionierów PFR to dopiero początek drogi do upragnionego sukcesu, który jest możliwy dzięki właściwemu wsparciu. Opisy wszystkich prezentowanych rozwiązań można znaleźć na stronie startup.pfr.pl.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Tylko 10 dni mikro, małe i średnie firmy mogą składać wnioski o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0
Polski Fundusz Rozwoju pozyskał w sumie 2,5 mld PLN z emisji obligacji
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO