← Strona główna Grupy PFR
covid 19 Inwestycje

PFR wesprze polską spółkę Mabion w produkcji szczepionek przeciwko COVID-19

PFR S.A.
PFR wesprze polską spółkę Mabion w produkcji szczepionek przeciwko COVID-19

Polski Funduszu Rozwoju i Mabion podpisali porozumienie, na mocy którego polska spółka biotechnologiczna może pozyskać do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych – niezbędnych do seryjnego wytwarzania szczepionek przeciwko Covid-19. Polskiej Spółce pozwoli to na rozwój technologii, rozbudowę parku maszynowego i włączenie się w globalny proces produkcji niezbędnej ilości szczepionek przeciw COVID-19.

Spółka Mabion podjęła współpracę z amerykańską firmą Novavax, która opracowała szczepionkę nowej generacji przeciwko Covid-19. Szczepionka jest w trakcie procesu rejestracji w Europejskiej Agencji Leków, a Mabion, jako pierwsza polska firma, ma szansę włączyć się w proces walki z pandemią poprzez uruchomienie seryjnej produkcji tej szczepionki. Porozumienie podpisane przez Zarządy PFR i Mabion to deklaracja potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł na rozbudowę mocy produkcyjnych.

Epidemia koronawirusa pokazała jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciwko COVID-19. Dlatego PFR będzie finansować produkcję szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciwko COVID-19.

– mówi Paweł Borys, prezes zarządu PFR SA.

Potencjalna inwestycja PFR planowana jest dwutorowo. Kwota do wysokości 30 mln zł stanowi element dłużny i powinna trafić do Mabion w postaci oprocentowanej trzyletniej pożyczki lub emisji obligacji, z kolei za kwotę do 10 mln zł PFR planuje objąć akcje  emisji serii U Spółki w nadchodzącym procesie podwyższenia kapitału. Ponadto w ramach opracowanej przez Zarząd Mabion długoterminowej strategii finansowania spółki, prowadzone są działania zmierzające do pozyskania inwestora strategicznego oraz kolejne podwyższenie kapitału zakładowego spółki.

Cieszymy się, że polski rząd zdecydował się wesprzeć starania naszej Spółki w walce z globalną pandemią. Liczymy, że sprawny transfer technologii i pomyślne przeprowadzenie serii testowych otworzą nam drogę do seryjnej produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax przeciw COVID-19.

– mówi Adam Pietruszkiewicz, Członek Rady Nadzorczej delegowany do wykonywania czynności Członka Zarządu w Mabion.

Mabion zawarł z Novavax umowę ramową. Na jej podstawie w pierwszej połowie tego roku Spółka dokona transferu technologii do swojego zakładu, a następnie wyprodukuje serie techniczne substancji czynnej będącej głównym składnikiem szczepionki. Po pozytywnym zakończeniu testów i uzyskaniu przez Novavax zezwoleń na dopuszczenie do obrotu NVX-CoV2373, Mabion i Novavax podejmą rozmowy w sprawie umów i potencjalnych zamówień na produkcję w skali komercyjnej.

Porozumienie między Mabion a PFR ma charakter niewiążący. 
 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Akademia Miast Przyszłości pod znakiem zielonej transformacji – ruszyła druga edycja
Nowa odsłona strony startup.pfr.pl!
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO