← Strona główna Grupy PFR
Akademia Miast Przyszłości Smart City

Akademia Miast Przyszłości pod znakiem zielonej transformacji – ruszyła druga edycja

PFR dla Miast
Akademia Miast Przyszłości pod znakiem zielonej transformacji – ruszyła druga edycja

Jak tworzyć innowacyjne projekty, które jednocześnie będą przyjazne środowisku? Tego dowiedzą się samorządowcy z 30 miast, którzy biorą udział w drugiej edycji Akademii Miast Przyszłości organizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Przed nimi udział w serii profesjonalnych warsztatów, spotkania z ekspertami oraz praca nad własnym projektem wdrożeniowym.

Już po raz drugi polscy samorządowcy ze średniej wielkości miast mają okazję podnieść swoje kompetencje i przy wsparciu ekspertów wypracować innowacyjne projekty gotowe do wdrożenia w ich miastach. Tym razem Akademia Miast Przyszłości kładzie jeszcze większy nacisk na pogłębianie wiedzy o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań spełniających wyśrubowane normy energetyczne i przyjazne środowisku.

Miasta, które biorą udział w drugiej edycji Akademii Miast Przyszłości PFR to: Białogard, Głogów, Gorlice, Gostyń, Gryfino, Kłodzko, Kraśnik, Kórnik, Łomża, Nowy Sącz, Nowy Targ, Ostrzeszów, Ostrowiec Świętokrzyski, Polkowice, Pruszków, Racibórz, Radomsko, Rumia, Sanok, Sieradz, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Suwałki, Tarnowskie Góry, Tczew, Wołów, Wyszków, Zawiercie, Zduńska Wola, Żnin.

Akademia Miast Przyszłości to program, który wspiera średniej wielkości samorządy w inwestycjach w obszarze transformacji cyfrowej i wdrażaniu nowych technologii. Przyspieszenie inwestycji w innowacyjne rozwiązania to zarówno wygoda mieszkańców, jak i szansa na bardziej efektywne, zielone technologie. Program ma za zadanie stworzyć liderów transformacji cyfrowej w polskich samorządach, aby w ten sposób przyspieszyć proces rozwoju miast i zwiększyć ich potencja

– mówi Paweł Borys, Prezes Zarządu PFR

Udział w Akademii to okazja do zbudowania w Polsce nowej jakości miast - świadomych swoich potencjałów i potrafiących wykorzystać je w przemyślany sposób. Chcąc wyposażyć samorządy w nowe kompetencje uczestnicy przejdą cztery ścieżki rozwoju.

  • Ścieżka wiedzy to 7 modułów zajęć w formie kursu online zakończonego testem i certyfikatem.
  • Ścieżka projektowa to indywidualną praca przedstawicieli miast nad projektem wdrożeniowym przy wsparciu mentorów i na bazie autorskiego narzędzia PFR.
  • Ścieżka kompetencyjna to z kolei cykl szkoleń mających na celu uzbrojenie uczestników w praktyczne kompetencje przyszłości .
  • Ścieżka networkingu to regularne spotkania online z udziałem ekspertów i przedstawicieli instytucji publicznych odpowiedzialnych za kształtowanie polityki miejskiej.

Podobnie, jak w pierwszej edycji Akademii Miast Przyszłości uczestnicy otrzymają dużą dawkę wiedzy i inspiracji z obszaru smart city, a także poznają aktualnie dostępne narzędzia finansowania inwestycji, jakie jak partnerstwo publiczno-prywatne, inwestowanie w spółki zależne czy efektywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych.

Ze względu na sytuacje epidemiologiczną druga edycja Akademii Miast Przyszłości w całości zostanie przeprowadzona w formule online. Dla uczestników przygotowaliśmy wyjątkowy kurs online, szereg praktycznych warsztatów i wirtualnych spotkań z ekspertami. Zadbamy też o część networkingową, która pozwoli na dyskusje i wymianę doświadczeń między miastami. Nie tracimy jednak nadziei, że w czerwcu może uda nam się wszystkim spotkać osobiście podczas Gali Finałowej

– mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Innowacji w PFR.

W czerwcu odbędzie się uroczysta gala finałowa, podczas której uczestnicy zaprezentują swoje projekty i odbiorą certyfikaty, potwierdzające zdobyte umiejętności. Wyróżniający się uczestnicy otrzymają dla swojego urzędu m.in.: wsparcie w audycie technologicznym, konsultacje przy wdrażaniu innowacji i inne bezpłatne usługi wspierające w rozwoju miejskich innowacji.  

Partnerem Strategicznym drugiej edycji jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem merytorycznym Akademii Miast Przyszłości jest Związek Miast Polskich. Więcej informacji o programie znajduje się na stronie www.pfrdlamiast.pl

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
PolSKI Mistrz- podsumowanie sezonu 2020/2021
PFR wesprze polską spółkę Mabion w produkcji szczepionek przeciwko COVID-19
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO