← Strona główna Grupy PFR

PFR i GovTech Polska organizują „Hackathon dla Miast”, w którym programiści pomogą samorządom w walce ze skutkami COVID-19

PFR dla Miast
PFR i GovTech Polska organizują „Hackathon dla Miast”, w którym programiści pomogą samorządom w walce ze skutkami COVID-19

W wyniku pandemii COVID-19 polskie samorządy mierzą się z wieloma wyzwaniami. W odpowiedzi na ich potrzeby Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska organizują w ramach GovTech Festival hackathon, w którym programiści z całej Polski pomogą miastom i ich lokalnym społecznościom w walce ze skutkami kryzysu. Do 3 listopada miasta mogą zgłosić swoje wyzwanie do hackathonu, a już 20-22 listopada najlepsi programiści z całej Polski opracują innowacyjne rozwiązania najciekawszych wyzwań zgłoszonych przez samorządy.

Czasy pandemii przysporzyły miastom kolejnych wyzwań – w edukacji, służbie zdrowia, inwestycjach, handlu, działalności lokalnych przedsiębiorców i funkcjonowaniu urzędów.
„Hackathon dla Miast”, organizowany przez GovTech Polska i PFR (PFR dla Miast), to kolejne wydarzenie w ramach cyklu cyfrowych inicjatyw - GovTech Festival, w którym samorządowcy mogą skorzystać z doświadczenia polskich twórców innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Od lat GovTech Polska wykorzystuje hackathony jako fundament mostu łączącego administrację publiczną z najzdolniejszymi programistami. „Hackathon dla Miast”, organizowany w ramach GovTech Festival, podejmuje wyzwanie szczególnie ważne, bo pomagające naszym małym ojczyznom. Jestem przekonana, że dzięki połączeniu kreatywności uczestników hackathonu oraz wiedzy i doświadczenia przedstawicieli miast powstaną rozwiązania, które będą mogły służyć także innym wspólnotom z całej Polski

- mówi Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

Do 3 listopada miasta liczące od 20 do 100 tys. mieszkańców mogą zgłaszać do hackathonu wyzwania w jednym z czterech obszarów tematycznych:

  • Bezpieczeństwo i zdrowie
  • Ekologia i jakość życia
  • Zarządzanie miastem
  • Edukacja

Spośród wysłanych propozycji wyłonione zostaną samorządy z najciekawszymi zgłoszeniami, które zostaną partnerami hackathonu. Zespoły programistów, biorące udział w wydarzeniu, będą miały 48 godzin na zaproponowanie rozwiązań technologicznych dla wybranego wyzwania. Dla samorządów to szansa na przetestowanie nowych rozwiązań i ich potencjalne wdrożenie.

PFR jest w stałym kontakcie z samorządami i dynamicznie reaguje na ich zmieniającą się sytuację i potrzeby, dlatego w ramach PFR dla Miast postanowiliśmy zorganizować Hackathon. Wierzymy, że współpraca ludzi o różnych kompetencjach, w obliczu aktualnej sytuacji, jest kluczowa dla lepszego funkcjonowania społeczeństwa i szybszego wyjścia Polski z kryzysu. Zachęcam przedstawicieli miast średnich do zgłaszania nam kluczowych wyzwań, z którymi borykają się w wyniku pandemii. Natomiast polskich programistów, którzy są jednymi z najbardziej cenionych specjalistów na świecie, zapraszam do włączenia się we wspólne przeciwdziałanie skutkom COVID-19

– mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Zespoły z całej Polski, które chcą zmierzyć się z prawdziwymi wyzwaniami zgłoszonymi przez miasta, mogą aplikować do Hackathonu do 15 listopada poprzez wypełnienie formularza na stronie projektu. Zakwalifikowane zespoły pomiędzy 20-22 listopada wezmą udział w 48-godzinnym maratonie programowania, który odbędzie się w formule online. Każdy zespół będzie pracował pod opieką doświadczonych mentorów, wśród których znajdą się przedstawiciele miast, specjaliści od zarządzania projektami i doświadczeni programiści. Na zakończenie odbędzie się prezentacja projektów, które będą oceniane przez samorządowców oraz ekspertów. Wyłonione zostaną cztery zwycięskie zespoły, które za rozwiązanie miejskich wyzwań otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł oraz dodatkowe wsparcie merytoryczne w przetestowaniu pomysłu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie GovTech Festival oraz PFR dla Miast.

GovTech Festival

GovTech Festival to trwający miesiąc projekt edukacyjno-technologicznego o globalnym zasięgu, organizowany przez GovTech Polska, czyli międzyresortowy zespół działający w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W wydarzeniu, którego celem jest przybliżenie obywatelom cyfrowego świata poprzez cykl wydarzeń online, może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały listopad w ramach GovTech Festival organizowane będą webinaria, warsztaty i hackathony, które mają na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie i otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny.

GovTech Festival odbywa się pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, Grupy Wyszehradzkiej oraz Internet Governance Forum 2021, czyli jednej z inicjatyw ONZ.

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Startuje program Firmy Jutra. Google, PFR i Chmura Krajowa pomogą 15 000 polskich przedsiębiorców rozwinąć biznes w sieci
Miejska Strefa Biznesu w Głogowie – kuźnia lokalnych mikroprzedsiębiorców
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO