← Strona główna Grupy PFR

Google, PFR i Chmura Krajowa pomagają polskim przedsiębiorcom mierzyć się z kryzysem i rozwijać biznes w sieci

PFR S.A.
Google, PFR i Chmura Krajowa pomagają polskim przedsiębiorcom mierzyć się z kryzysem i rozwijać biznes w sieci

Pandemia oraz związane z nią obostrzenia boleśnie odbiły się na funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Dlatego to właśnie cyfrowe kanały sprzedaży stały się szansą na przetrwanie kryzysu i odbudowę zysków. Wiele polskich firm szukało w ostatnich miesiącach wsparcia w rozwoju działań e-commerce. Bezpłatny program Firmy Jutra pomógł już ponad 11 000 firm przenieść biznes do internetu, a także rozwinąć istniejące już e-sklepy oraz startupy - 8 000 deklaruje pozytywną zmianę pod wpływem programu w zakresie rozwoju biznesu lub własnej kariery i kompetencji.

Bezpłatne warsztaty Firmy Jutra ruszyły w listopadzie 2020 r. i do końca września 2021 r. skorzystało z nich już ponad 11 000 firm. Najwięcej przedsiębiorców odbyło je w województwie mazowieckim (21%), podlaskim (15%), wielkopolskim (15%) i dolnośląskim (12%), warsztaty cieszyły się również zainteresowaniem w województwie śląskim (8%), łódzkim (7%), pomorskim, małopolskim i podkarpackim (wszędzie tam - 6%). Wśród zgłoszonych dominowały te najmniejsze firmy zatrudniające od 2 do 9 pracowników (31%), firmy jednoosobowe (26%) i przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 osób (7%)[1].

Z badania Ipsos wynika, że udział w programie Firmy Jutra:- pomógł 8000 małych i średnich firm wykorzystać narzędzia cyfrowe do rozwoju i utrzymania biznesu w czasie pandemii, - ponad 3000 przedsiębiorców rozpoczęło w tym trudnym czasie sprzedaż swoich produktów i usług w internecie.

Zostań Firmą Jutra już dzisiaj

W najbliższym czasie aż 51% małych i średnich przedsiębiorstw planuje aktywniej działać online, ale tylko 5% ocenia, że są na to w pełni gotowe. Barierą dla firm, które już zaczęły działalność w internecie bądź dopiero ją planują, jest brak wiedzy, umiejętności i narzędzi. Pomoc w zrozumieniu indywidualnych potrzeb i wsparcie w stworzeniu strategii rozwoju biznesu oferuje program Firmy Jutra prowadzony przez Google we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju oraz Operatorem Chmury Krajowej. Ten kompleksowy, bezpłatny program szkoleniowo-rozwojowy działa od listopada 2020 roku i do końca tego roku zamierza objąć 15 000 firm. Dedykowani doradcy działający w ramach programu pomagają przedsiębiorcom zacząć zarabiać w internecie, dotrzeć do klientów, którzy przenieśli się do świata cyfrowego i zwiększyć innowacyjność, dzięki adaptacji nowych modeli biznesowych i wykorzystaniu rozwiązań chmurowych.

Nasz program kierujemy do wszystkich firm, które potrzebują efektywnego wsparcia w szybkim zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości i odrobieniu strat związanych z pandemią. Dzięki ofercie 3 partnerów pomagamy zarówno firmom, które potrzebują szybko rozwinąć swoją działalność w internecie, jak i tym, które muszą na nowo przemyśleć cały swój model biznesowy czy powalczyć o wzrost efektywności dzięki rozwiązaniom chmurowym.

- mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zapewniając uczestnikom programu Firmy Jutra ścieżki edukacyjne chcemy, aby w technologii chmurowej potrafili znaleźć wartość dla swojego biznesu i skutecznie wdrażać ją w swoich organizacjach. Uczymy korzystania z narzędzi, które pomagają tworzyć innowacyjne produkty i  dostosowywać je do szybko zmieniających się potrzeb klientów, podejmować lepsze decyzje biznesowe na podstawie gromadzonych danych oraz lepiej wykorzystywać potencjał kapitału ludzkiego.

- mówi Michał Potoczek, prezes Chmury Krajowej

Rozwój biznesu w czasie pandemii? Nowe narzędzia i e-commerce

Wśród przedsiębiorców, którzy odbyli kurs motywowani właśnie chęcią rozwoju własnej firmy lub projektu biznesowego, aż 71% przyznało, że szkolenia od Google pomogły zrealizować nowe projekty internetowe, które przyczyniły się do rozwoju ich firmy, 28% pozwoliło osiągnąć wzrost liczby klientów, lub wzrost sprzedaży/przychodów, 2% odnotowało zwiększenie zatrudnienia w firmie, a 4% - weszło na nowe rynki. Aż 75% uczestników, którzy wzięli udział w szkoleniach motywowani chęcią rozwoju swojej kariery zawodowej, zwiększeniem kompetencji, rozwinięciem własnej firmy lub rozwinięciem własnego projektu internetowego, podjęło się realizacji nowych zadań/projektów internetowych2.

Ponad 50% polskiego PKB stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 6,7 mln osób, to właśnie te firmy są motorem zmiany2. Od ponad 10 miesięcy pomagamy im dostosować się do nowej biznesowej rzeczywistości i rozwijać biznes w internecie. Przeszkoliliśmy już ponad 11 000 polskich firm , a do końca 2021 roku chcemy pomóc kolejnym 4 000. Najważniejsze jest to, że ten program działa - ponad 8000 przedsiębiorców deklaruje, że zauważyło pozytywną zmianę w zakresie: wzrostu biznesu, zatrudnienia, rozwoju kariery zawodowej lub wzmocnienia kompetencji cyfrowych.
Sławek Pańszczyk, manager programu Firmy Jutra z Google Polska.

Program Firmy Jutra obejmuje:

  • nowy bezpłatny program szkoleniowy Google adresowany do wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać biznes w internecie. Wsparcie składa się z: indywidualnej pomocy konsultanta w opracowaniu planu rozwoju w internecie, szkoleń, pakietu bezpłatnych narzędzi oraz wsparcia doradcy we wdrożeniu zmian
  • kurs Lean Canvas i e-booki biznesowe od Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierające rozwój i szybką adaptację modeli biznesowych firm
  • ścieżki szkoleniowe od Chmury Krajowej dotyczące rozwiązań chmurowych dla małych i średnich przedsiębiorców pomagające zwiększać innowacyjność i obniżać koszty działalności. Firmy, które ukończyły obie ścieżki szkoleniowe otrzymują od Chmury Krajowej znaczące pakiety środków do wykorzystania w chmurze Google. Łączna wartość bezpłatnych pakietów wyniesie pół miliona złotych.

Każda firma otrzymuje indywidualne wsparcie doradcy, dlatego jesteśmy w stanie dla każdego przedsiębiorstwa przygotować dopasowany plan rozwoju i działania oraz pomóc w jego wprowadzeniu. Niezależnie od tego, czy jest to mała firma, która dopiero chce uruchomić sprzedaż w internecie, średnie przedsiębiorstwo, które chce skupić się na rozwoju kanału online czy prężnie działający e-commerce, który potrzebuje bardziej zaawansowanego wsparcia z analityką internetową - każdy może znaleźć dla siebie pomoce i rozwiązania, które pomogą rozwinąć biznes na każdym etapie rozwoju.

- mówi Sławek Pańszczyk z Google Polska

Więcej informacji o programie oraz zgłoszenia można znaleźć na stronie firmyjutra.pl

[1]Google – Firmy Jutra. Ewaluacja programu” IPSOS, sierpień 2021
[2] “Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce” PARP, czerwiec 2019

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
PFR ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm
PFR podpisał umowę emisyjną obligacji z Grupą CCC
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO