← Strona główna Grupy PFR

CIE - Informacje o Twojej emeryturze w jednej aplikacji

PFR S.A.
Centralna-Informacja-Emerytalna-news

W poniedziałek 24 stycznia odbyło się spotkanie prasowe on-line z udziałem sekretarza stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusza Cieszyńskiego oraz wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosza Marczuka. Podczas wirtualnego spotkania z dziennikarzami przedstawiono założenia Centralnej Informacji Emerytalnej. 

Centralna Informacja Emerytalna to nic innego, jak narzędzie dzięki któremu każdy z nas będzie mógł mieć łatwy dostęp, do wszelkich, niezbędnych informacji dotyczących naszych oszczędności emerytalnych. 
CIE umożliwi użytkownikowi, po zalogowaniu m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, na dostęp w jednym miejscu do informacji o aktualnych saldach i historii operacji na wszystkich kontach produktów emerytalnych użytkownika: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK, OFE. Pozwoli również na wykonywanie działań na środkach i kontach produktów emerytalnych (np. zmiana beneficjenta, aktualizacja danych osobowych), odbieranie i przekazywanie informacji do instytucji emerytalnych, a także symulację różnych scenariuszy emerytalnych użytkownika. 

Aplikacja CIE to doskonały przykład jak zebrane w różnych systemach dane, mogą być w przystępny i atrakcyjny sposób serwowane obywatelom. To też droga do prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego. Tego typu narzędzia zwiększają świadomość konsekwencji podejmowanych decyzji. Żeby ta świadomość była pełna, niezbędnie jest przekazywanie rzetelnych, wiarygodnych i czytelnie przekazanych danych

 – mówił podczas spotkania minister Janusz Cieszyński 

Celem wprowadzenia systemu jest zapewnienie obywatelom pełnej i łatwo dostępnej wiedzy emerytalnej, która ma za zadanie wspierać i upowszechniać edukację ekonomiczną oraz przyczyniać się do zwiększenia oszczędności emerytalnych. W założeniu system powinien również zmniejszać "szarą strefę" oraz przyczyniać się do wydłużania aktywności zawodowej – CIE dostarczy wiedzy na temat zysków w postaci wyższej emerytury z tytuły odroczenia momentu skorzystania z niej.

Usługi polegające na przedstawianiu danych w przystępny i czytelny sposób to jest przyszłość. Myślę, że wiele osób, które jużdziś korzystają z licznych e-usług umożliwiających np. załatwianie spraw urzędowych przez Internet, bardzo doceni również to narzędzie

– dodał minister Janusz Cieszyński

 CIE idealnie wpisuje się w konsekwentnie prowadzoną od kilku lat w Polsce politykę budowania skutecznych rozwiązań e-państwa, obok m.in. mObywatela,, eRecepty czy digitalizacji sposobu ubiegana się o wsparcie państwa. Jestem przekonany, że narzędzie nad którym pracujemy będzie miało znaczenie nie tylko praktyczne, ale również edukacyjne. Zaprezentowana w CIE wiedza o systemie emerytalnym i dostępnych produktach emerytalnych pozwoli Polakom podejmować racjonalne i korzystne decyzje finansowe, np. o tym by dodatkowo oszczędzać na jesień życia

– podsumował Bartosz Marczuk

 

Projekt CIE powstaje dzięki ścisłej współpracy KPRM z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Polskim Funduszem Rozwoju. Wprowadzenie tego unikalnego na skalę światową systemu planowane jest w II kwartale 2023 r. 
 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
PFR zaprasza samorządy do inicjatywy na rzecz cyfryzacji lokalnych firm
Ruszają bezpłatne szkolenia dla mikrofirm dotyczące rozliczania Tarczy 2.0
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO