← Strona główna Grupy PFR

Wmurowano kamień węgielny pod budowę ITPO w Olsztynie

PFR S.A.
Wmurowano kamień węgielny pod budowę ITPO w Olsztynie

W Olsztynie odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę najnowocześniejszej w Polsce Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), w którą zainwestował Polski Fundusz Rozwoju w ramach strategicznego programu wsparcia polskiej transformacji energetycznej - PFR Green Hub.
Zainaugurowaliśmy budowę jednej z najnowocześniejszych ekociepłowni, która powstaje przy udziale PFR. Dla nas to także symboliczna inauguracja udziału PFR w zielonej transformacji samorządów. Stawiamy na takie inwestycje, jak ITPO Olsztyn i chcemy je wspierać poprzez dedykowany program „Energia z odpadów”. Zachęcam włodarzy miast, aby na wzór Olsztyna weszły na ścieżkę transformacji i modernizacji ciepłownictwa.

– mówił Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Instalacja odpowiada dwa główne wyzwania regionu: zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa energetycznego i zagospodarowanie frakcji palnej odpadów komunalnych, co może przełożyć się na zahamowanie wzrostu cen odbioru odpadów. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii ITPO spełnia rygorystyczne normy emisji zanieczyszczeń, więc jest przyjazny środowisku.

ITPO Olsztyn powstaje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), więc z założenia inwestycja ma na siebie zarabiać. Szacowana suma oszczędności Olsztyna za 25 lat działania kontraktu PPP w porównaniu z obecną ceną zagospodarowania odpadów przekroczy 200 mln zł. W rezultacie miasto zmodernizuje system ciepłowniczy, nie generując przy tym żadnego dodatkowego zadłużenia, a instalacja po 25 latach zostanie mu przekazana nieodpłatnie.

Program Energia z odpadów

Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów, PFR utworzył dedykowany program „Energia z odpadów” w ramach PFR Green Hub, który zapewnia samorządom i partnerom prywatnym finansowanie nowych projektów ITPO i modernizacji układów ciepłowniczych. Samorządy chcące realizować projekty w formule PPP mogą ponadto skorzystać w wybranych przypadkach z bezpłatnego doradztwa finansowego, prawnego i technicznego dla swoich przedsięwzięć i wyłonieniu partnera prywatnego. Ze współpracy tej korzystają już pierwsze samorząd.

 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Zielona transformacja w polskich miastach – Głogów, Tarnowskie Góry i Zduńska Wola wyróżnione przez jury Akademii Miast Przyszłości PFR
Polskie Koleje Linowe rozpoczęły budowę nowego ośrodka turystycznego i kolei widokowej nad zaporą w Solinie
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO