← Strona główna Grupy PFR
Akademia Miast Przyszłości

Zielona transformacja w polskich miastach – Głogów, Tarnowskie Góry i Zduńska Wola wyróżnione przez jury Akademii Miast Przyszłości PFR

PFR dla Miast
Zielona transformacja w polskich miastach – Głogów, Tarnowskie Góry i Zduńska Wola wyróżnione przez jury Akademii Miast Przyszłości PFR

Dekarbonizacja ciepłownictwa, zagospodarowanie odpadów, elektromobilność czy zastosowanie technologii wodorowej – druga edycja Akademii Miast Przyszłości pokazuje, że zielona transformacja w polskich miastach nabiera tempa. Niemal 60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast przez 4 miesiące pracowało przy wsparciu ekspertów nad konkretnymi projektami w tym obszarze. Spośród nich jury wyróżniło trzy najciekawsze rozwiązania, które stworzyli samorządowcy z Głogowa, Tarnowskich Gór i Zduńskiej Woli.

Druga edycja Akademii Miast Przyszłości PFR, programu strategicznego wsparcia dla samorządowców, pozwoliła wypracowywać im nowe projekty inwestycyjne w obszarze zielonych technologii. W tym roku jeszcze większy nacisk położony był na pogłębianie wiedzy o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań spełniających wyśrubowane normy energetyczne i przyjazne środowisku.

PFR stale współpracuje z polskimi samorządami – inspirujemy i zwiększamy kompetencje samorządowców poprzez cykl warsztatów Akademia Miast Przyszłości, doradzamy przy inwestycjach w formule partnerstwa publiczno-prywatnego oraz angażujemy się kapitałowo w lokalne projekty, które są istotne z punktu widzenia rozwoju regionu. Mamy środki i wiedzę ekspercką, z których korzysta coraz więcej samorządów. Wierzę, że wspólne działanie instytucji rozwoju z włodarzami miast jest korzystne dla lokalnych gospodarek.

– mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR

Miasta, które wzięły udział w drugiej edycji Akademii Miast Przyszłości PFR to: Białogard, Głogów, Gorlice, Gostyń, Gryfino, Kłodzko, Kraśnik, Kórnik, Łomża, Nowy Sącz, Nowy Targ, Ostrzeszów, Ostrowiec Świętokrzyski, Polkowice, Pruszków, Racibórz, Radomsko, Rumia, Sanok, Sieradz, Skarżysko-Kamienna, Stalowa Wola, Suwałki, Tarnowskie Góry, Tczew, Wołów, Wyszków, Zawiercie, Zduńska Wola, Żnin.
Do finału zakwalifikowało się sześć miast: Głogów, Ostrzeszów, Suwałki, Tarnowskiego Góry, Wyszków i Zduńska Wola. Ich reprezentanci przedstawili swoje projekty podczas uroczystej Gali Finałowej, zwieńczającej drugą edycję Akademii Miast Przyszłości.

Jury konkursowe w składzie:

  • Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju,
  • Waldemar Buda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej,
  • Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Agnieszka Sosnowska, Dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,

po wysłuchaniu prezentacji postanowiło ex aequo wyróżnić trzy najciekawsze ich zdaniem projekty przygotowanych przez samorządowców z Głogowa, Tarnowskich Gór i Zduńskiej Woli.

  • Głogów za projekt „Eko Głogów”, który ma na celu poprawę jakości powietrza w mieście przemysłowym poprzez powiększenie floty i infrastruktury dla autobusów elektrycznych oraz zasilanie m.in. zieloną energią z farmy fotowoltaicznej.
  • Tarnowskie Góry za projekt dekarbonizacji ciepłownictwa i systemu transportu publicznego w oparciu o zielony wodór i energię pozyskiwaną z farmy fotowoltaicznej.
  • Zduńska Wola za projekt „Mikrobiznes Nowej Generacji”, którego celem jest przyciągnięcie do miasta mikroprzedsiębiorców poprzez utworzenie systemu (wirtualnego hubu) z pakietem usług dla mikrofirm, które zdecydują się zarejestrować online swoją działalność w Zduńskiej Woli.

Smart city, to już nie jest tylko modnie brzmiące hasło, ale bliska rzeczywistość. Innowacyjne projekty z obszaru zielonej transformacji, nad którymi pracowali uczestnicy Akademii Miast Przyszłości pokazują, że polskie miasta średniej wielkości są otwarte na nowe rozwiązania technologiczne. W ramach programu PFR dla Miast, którego częścią jest także Akademia, zależy nam, aby wspierać samorządy w rozwiązywaniu ich technologicznych wyzwań, inspirować i wyposażać nie tylko w odpowiednie kompetencje, ale także łącząc je z polskimi twórcami innowacyjnych rozwiązań.

– mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

Wyróżnione miasta mogą liczyć na wsparcie PFR oraz miejskich ekspertów we wdrożeniu tych projektów. Samorządowcy, którzy ukończyli program otrzymają Certyfikaty Eksperta Miast Przyszłości.
Poza Akademią Miast Przyszłości w ramach programu PFR dla Miast samorządowcy mogą korzystać z dedykowanej strony www.pfrdlamiast.pl, gdzie znajduje się m.in. Baza Miejskich Innowacji oraz aktualności z obszaru miejskich innowacji. Włodarze miast zainteresowani ofertą PFR w obszarze inwestycji samorządowych mogą liczyć na indywidualne spotkanie z ekspertami PFR.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
PESA zaprezentowała nową strategię z perspektywą 2025+
Wmurowano kamień węgielny pod budowę ITPO w Olsztynie
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO