← Strona główna Grupy PFR

Ośrodek turystyczny PKL w Solinie otwarty!

PFR S.A.
Solina.

Od 1 lipca odwiedzający Bieszczady mogą skorzystać z nowego ośrodka turystycznego PKL i PFR nad zaporą w Solinie. Na gości czekają m.in.: niezapomniana podróż widokową koleją gondolową, podziwianie krajobrazów z wieży widokowej, strefa multimedialna oraz szereg innych atrakcji dla całej rodziny. 

Nowy ośrodek jest niepowtarzalny nie tylko ze względu na lokalizację, imponujące krajobrazy, które można oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typy w całej Polsce, który wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości. Cała trasa kolei linowej liczy 1,5 km. 

Inwestycja w Solinie to modelowy przykład, w jaki PFR skutecznie realizuje strategię rozwoju i budowy wartości PKL od momentu przejęci spółki w 2019 r. Bieszczady to wyjątkowy region, z ogromnymi walorami krajobrazowo-przyrodniczymi. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji uda nam się w pełni wykorzystać jego ogromny potencjał i przyciągnąć nowych turystów, przy jednoczesnym zachowaniu charakteru i naturalnych walorów środowiskowych tego miejsca. To największa do tej pory inwestycja PKL, ale plany spółki są ambitne i uwzględniają rozwój dotychczasowych ośrodków, a także nowe inwestycje, które przyczynią się do wzrostu wartości spółki.

– mówi Paweł Borys, prezes PFR.

To historyczny moment dla Grupy PKL. Tak jak 85-lat temu spełniały się marzenia związane z powstaniem kolei na Kasprowy Wierch, tak dzisiaj jesteśmy świadkami realizacji inwestycji wpisującej się w oczekiwania turystów odwiedzających Bieszczady, jak i okolicznych mieszkańców. Zapraszamy wszystkich do naszego nowego ośrodka. Kolej na Solinę!

– mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Co oferuje ośrodek turystyczny PKL Solina?

Przy stacji dolnej Plasza, która jest startowym punktem podróży koleją gondolową, goście mogą zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat podróży koleją widokową, jej technologii, ilości podpór i ich wysokości, a także o historii zapory w Solinie, która jest działającą elektrownią wodną.

W budynku stacji początkowej znajdują się multimedialne atrakcje, które zapewniają rozrywkę zarówno starszym, jak i młodszym gościom ośrodka PKL. Z tego miejsca ruszamy koleją gondolową w niezapomnianą i pełną ekscytacji podróż na Górę Jawor.  

Na 1,5 km trasie – ze stacji początkowej Plasza do stacji końcowej usytułowanej na Górze Jawor – z wysokości wagonika, podróżujący mogą podziwiać krajobraz zielonych wzgórz Bieszczadów, monumentalną zaporę oraz Jezioro Solińskie. Ale atrakcje w solińskim ośrodku turystycznym na tym się nie kończą! Bo prawdziwe emocje czekają również na wszystkich, którzy docierają wagonikiem na Górę Jawor.

Z Wieży Widokowej z 55 m oraz tarasu widokowego możemy podziwiać krajobrazy na połoniny oraz tutejsze doliny. Odważni mają szansę przespacerować się po przeszklonym chodniku tzw. „skywalk”, by jeszcze bardziej poczuć siłę tutejszej natury. W kawiarni widokowej turyści mogą zrobić sobie przerwę na kawę i ciasto. 

Na prawdziwych smakoszy czekają lokalne specjały w Karczmie Jawor, której wystrój nawiązuje do regionalnej architektury. Prozaiki, fuczki, czy pieczone knysze to tylko wybrane pozycje, znajdujące się w karcie menu.

Tuż obok Karczmy Jawor zlokalizowana jest kolejna część atrakcji – Park Tematyczny. To właśnie w parku wkrótce poznamy fascynujące legendy oraz posłuchamy ciekawych opowieści na temat barwnych postaci biesów i czadów.

Ośrodek jest otwarty dla turystów od 1 lipca od godziny 17:00. Rezerwacji biletów można dokonać na stronie www.pkl.pl.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Obierz strategiczny kierunek na przyszłość – kursy online dla firm
Jak polskie miasta wdrażają innowacje? Już jest bezpłatny e-booku „Budowanie miast przyszłości”
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO