← Strona główna Grupy PFR
Komunikat Tarcza Finansowa 1.0

Zasady opodatkowania subwencji finansowych

PFR S.A.
Zasady opodatkowania subwencji finansowych

Komunikat Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w sprawie zasad opodatkowania subwencji finansowych udzielanych w ramach rządowego programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw”.

W związku z zapytaniami, dotyczącymi zasad opodatkowania subwencji finansowych udzielanych przez  Polski Fundusz Rozwoju S.A. („PFR”) w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw” („Program”), informujemy, co następuje:

  1. Otrzymanie subwencji finansowej w ramach Programu: przedsiębiorcy nie zaliczają do przychodów  podatkowych kwoty otrzymanej subwencji finansowej. Wypłata środków przez  PFR jest dla przedsiębiorcy   neutralna podatkowo. Przedsiębiorca może korzystać z całej kwoty finansowania.
  2. Zwrot subwencji finansowej otrzymanej w ramach Programu: przedsiębiorcy nie zaliczają do kosztów  uzyskania przychodów kwoty zwróconej subwencji finansowej.Tak samo jak wypłata kwoty subwencji finansowej przez PFR, jej zwrot również jest dla przedsiębiorcy neutralny podatkowo.
  3. Koszty sfinansowane z udzielonej w ramach Programu subwencji finansowej kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Wszystkie wydatki, które zostały pokryte ze środków  przekazanych przez PFR,  podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełniają ogólne przesłanki  wynikające  z ustaw  podatkowych  do  takiej  ich  kwalifikacji. Kwalifikacji  wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie zmienia także ewentualne umorzenie subwencji finansowej.
  4. Umorzenie subwencji finansowej: obecnie do przychodów zalicza się wartość umorzonych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (subwencje finansowe udzielane przez PFR od strony formalnej odpowiadają pożyczkom). Umorzenie kwoty pożyczki stanowi przysporzenie dla przedsiębiorcy, zasady prawa podatkowego wiążą z  tym  zdarzeniem  powstanie  zobowiązania  podatkowego. Możliwość  dokonania  w 2021 r. częściowego zwolnienia z podatku dokonanych umorzeń analizowane będzie przez Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR.

 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Pomoc dla niepublicznych szkół, placówek, zespołów szkół lub placówek oraz innych form wychowania przedszkolnego
Określenie małych i średnich przedsiębiorstw uprawnionych do udziału
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO