← Strona główna Grupy PFR

Szkoła Pionierów PFR wspiera zielone rozwiązania technologiczne, a dla najlepszych są nagrody o łącznej wartości ponad 100 tys. zł.

PFR S.A.
Szkoła Pionierów PFR wspiera zielone rozwiązania technologiczne, a dla najlepszych są nagrody o łącznej wartości ponad 100 tys. zł.

Chęć włączenia się w ochronę klimatu, wymyślenia innowacyjnego produktu lub usługi, możliwość poznania ciekawych ludzi i ekspertów albo bodziec do zawodowej zmiany i założenia start-upu – każdy powód, aby dołączyć do Szkoły Pionierów PFR, jest dobry. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo tym razem Polski Fundusz Rozwoju oraz Allegro poszukują osób, które chcą tworzyć własne rozwiązania w obszarze zielonej transformacji. Najlepsze projekty mają szansę na grant i pozyskanie inwestora. Na zgłoszenia czekamy do 24 czerwca.  

Od początku działania Szkoły Pionierów PFR udało się zbudować 24 zespoły, które stale rozwijają swoje projekty. Program ukończyło łącznie 150 osób, które aktualnie prowadzą łącznie 85 własnych firm. Spośród nich 17% firm działa w branży rozumianej jako climate-tech, a zgodnie z prognozami najbliższe lata będą sprzyjały powstawaniu kolejnych start-upów z obszaru zielonej transformacji.

PFR dostrzega, że obszar zielonych rozwiązań technologicznych wciąż nie jest w Polsce doceniany przez pryzmat ogromnej skali możliwości, które za sobą niesie i dlatego jest w nim bardzo dużo miejsca na nowe projekty. Na rynku są już fundusze gotowe zainwestować w start-upy z segmentu climate tech np. w portfolio PFR Ventures. Dlatego zachęcam młodych, wykształconych ludzi do skorzystania z szansy udziału w Szkole Pionierów PFR, która wesprze ich w opracowaniu innowacyjnego projektu i kontaktach z potencjalnym inwestorem. To część naszego strategicznego programu PFR Green Hub, w którym zależy nam na rozwoju zielonego ekosystemu innowacji i promowaniu polskiej myśli technologicznej.

– mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR

Do programu może zgłosić się każdy w wieku 20-40 lat, kto chce tworzyć rozwiązania w obszarze zielonych rozwiązań, myśli o stworzeniu zespołu i założeniu własnej firmy lub dołączeniu do istniejącego projektu. Kluczowa jest gotowość do udziału we wrześniowych, 3-tygodniowych warsztatach, które będą odbywać się od poniedziałku do piątku w formule hybrydowej (online i stacjonarnie w Warszawie).

Sukces zielonej transformacji nierozerwalnie wiąże się z innowacyjnymi rozwiązaniami, a oba te tematy są dla Allegro szczególnie ważne. Zgodnie z naszą strategią zrównoważonego rozwoju na lata 2020-2023 szczególny nacisk kładziemy na działania prośrodowiskowe. Współpracując z naszymi klientami, sprzedawcami i partnerami biznesowymi aktywnie dążymy do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jednocześnie edukujemy i podnosimy ich świadomość ekologiczną. Głęboko wierzymy, że wykorzystując skalę naszej platformy oraz nowe technologie możemy jeszcze lepiej stawiać czoła globalnym wyzwaniom klimatycznym, gospodarczym i społecznym. Tym bardziej cieszymy się, że już po raz czwarty możemy wspierać Szkołę Pionierów PFR oraz kreatywnych przedsiębiorców. Z niecierpliwością czekamy na innowacyjne projekty, które przyspieszą zieloną transformację polskiej gospodarki.

- mówi Damian Zapłata, CCO, członek zarządu Allegro

Budowanie i współpraca w zespole, tworzenie modelu biznesowego, walidowanie pomysłów biznesowych, prototypowanie, sprzedaż czy pozyskiwanie finansowania na projekt – to tylko niektóre kompetencje i umiejętności biznesowe, jakie mają szanse zdobyć uczestnicy programu. Nad wartością merytoryczną warsztatów czuwa Rada Programowa w składzie: Eliza Kruczkowska, PFR; Damian Zapłata, Allegro; Rafał Małecki, EEC Ventures; Olaf Żylicz, Uniwersytet SWPS; Aleksandra Przegalińska, MIT/Koźmiński; Irena Pichola, Deloitte; Kamil Wyszkowski, UN Global Compact. Ich celem jest przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy, popartej wieloletnim doświadczeniem ekspertów, która pomoże w stworzeniu zespołu i przygotowaniu do pierwszych rozmów z inwestorami.

Po wrześniowych warsztatach uczestnicy mają czas do stycznia 2022 roku na dopracowanie projektu i zaprezentowanie rozwiązania jury podczas Gali Finałowej. Eksperci wyłonią 3 najciekawsze rozwiązania, które otrzymają nagrodę na dalszy rozwój. Łączna pula to 110 tys. zł. Dodatkowo każdy uczestnik ma szansę na indywidualne spotkanie z potencjalnym inwestorem z funduszy PFR Ventures.  

150 absolwentów i 85 mln zł finansowania

Szkoła Pionierów PFR po trzech latach funkcjonowania ma już 150 absolwentów, którzy dzięki zdobytej wiedzy i wsparciu rozwijają własne pomysły, zakładają start-upy i pozyskują finansowanie. Z analizy przeprowadzonej przez Zespół PFR wynika, że rozwiązania Pionierów – których powstało ponad 60 - zyskały uznanie rynku. Uzyskane przez nie finansowanie od funduszy VC, NCBiR oraz grantów unijnych jest szacowane na około 85 milionów złotych. Najlepsze praktyki organizatorów, uczestników i ekspertów prowadzących warsztaty zostały zebrane w publikacji, która wkrótce zostanie opublikowana z możliwością bezpłatnego pobrania. 

Wyniki naszych absolwentów pokazują, że Szkoła Pionierów PFR to program, który istotnie uzupełnia lukę w edukacji biznesowej przedsiębiorców technologicznych i ma wpływ na jakość polskiego ekosystemu innowacji. Cały czas monitorujemy osiągnięcia naszych Pionierów, spotykamy się z nimi w ramach Klubu Pionierów PFR, sieciujemy ich z krajowymi i międzynarodowymi ekspertami, służymy wsparciem i nieustannie im kibicujemy.

– mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR

Bonus za wcześniejsze zgłoszenie

Aby wziąć udział w rekrutacji do Szkoły Pionierów PFR wystarczy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, opisując pomysł na swoją ścieżkę rozwoju i wysłać. Zespół PFR spośród nadesłanych aplikacji wyłoni 50 uczestników, którzy już we wrześniu wezmą udział w 3-tygodniowych warsztatach biznesowych. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a zakwalifikowani uczestnicy wnoszą jedynie opłatę administracyjną w wysokości 500 zł. Dla tych, którzy wyślą formularz zgłoszeniowy do 10 czerwca i zakwalifikują się do programu mamy bonus! Ich opłata wyniesie 300 zł.

Więcej informacji o Szkole Pionierów PFR i warunkach udziału znajdziesz na stronie www.startup.pfr.pl. Nabór trwa do 24 czerwca poprzez formularz zgłoszeniowy.

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Jak budujemy Start-upy? Przewodnik Szkoły Pionierów PFR
Oświadczenie na temat finansowania programu Tarcza Finansowa PFR dla małych i średnich firm
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO