← Strona główna Grupy PFR

Rozwój technologii podwójnego zastosowania wspiera polską gospodarkę i bezpieczeństwo

PFR S.A.
Rozwój technologii podwójnego zastosowania wspiera polską gospodarkę i bezpieczeństwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Obrony Narodowej podsumowali pilotażowe działania akceleratora IDA Bootcamp w ramach „Program rozwoju technologii podwójnego zastosowania”.

30 stycznia 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii podsumowano dotychczasowe działania i doświadczenia wynikające z realizacji programu akceleracyjnego dla spółek technologicznych IDA oraz zaprezentowano rozwiązania uczestników - startupów rozwijających technologie o potencjale podwójnego zastosowania. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wojska, spółek z sektora zbrojeniowego, administracji publicznej, firm rozwijających innowacyjne rozwiązania oraz zespołów naukowych zajmujących się technologiami podwójnego zastosowania.

NATO, jak i instytucje europejskie, widzą silną potrzebę wdrażania do sił zbrojnych technologii rozwijanych na rynku cywilnym. Wojna w Ukrainie pokazała, że umiejętność szybkiej aplikacji rozwiązań cywilnych umożliwia zrównoważenie dysproporcji sił lub też osiągnięcie przewagi taktycznej. Dlatego powstał program IDA Bootcamp, skierowany do rozwijających technologiczne rozwiązania podmiotów zarejestrowanych w Polsce, które mają potencjał do szybkiego skalowania oraz wdrożenia ich na rynek w perspektywie 6-9 miesięcy. 

Chcemy brać czynny udział w kreowaniu technologii podwójnego przeznaczenia. Mamy świadomość, jak są one istotne z punktu widzenia czasów, w których żyjemy. Niezwykle ważna jest dla nas inspiracja NATO, w ramach programu DIANA, która przyczyniła się do inicjatywy IDA, realizowanej wspólnie z MON i PFR. Dzisiaj zostanie zaprezentowana mapa drogowa, która dotyczy wspierania technologii o potencjale podwójnego zastosowania. Mam nadzieję, że podczas jej prezentacji otrzymamy wiele sugestii, które będziemy mogli wykorzystać. Chcemy, by startupy, które działają w tym zakresie, były współtwórcami tej mapy.

– mówił wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki otwierając konferencję. 

Przebieg edycji pilotażowej programu potwierdził, że istnieje potencjał takich działań. W edycji pilotażowej IDA Bootcamp na wyzwanie „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej” odpowiedziało 49 zespołów. 15 z nich zostało wybranych do udziału w tzw. Bootcampie, czyli cyklu warsztatów oraz spotkań biznesowych pomiędzy innowatorami, wojskiem, funduszami VC i spółkami zbrojeniowymi. W Bootcampie wzięły udział firmy posiadające m.in., takie technologie jak: bezzałogowe helikoptery, autonomiczne pojazdy wodne, systemy sztucznej inteligencji optymalizujące ochronę oraz drony i roje dronów. Dzięki udziale w Bootcampie zbudowały one wiarygodność z perspektywy Sił Zbrojnych RP oraz spółek zbrojeniowych oraz osiągnęły znaczące korzyści biznesowe i technologiczne. Firmy biorące udział w projekcie zbudowały podstawy do prac B+R nad opracowaniem autonomicznej jednostki pływającej. Partner programu, PGZ Stocznia Wojenna pozyskała nowe kontakty, technologie i rozwiązania, które mogą być wykorzystane np. w programie „Miecznik”. 

Zakończyliśmy pierwszy w Polsce pilotażowy projekt realizowany w modelu otwartych innowacji w sektorze obronnym, gdzie wspólnie z Partnerami akcelerowaliśmy firmy posiadające technologie o potencjale podwójnego zastosowania. Efektem pilotażu jest m.in. zawiązane konsorcjum budujące i testujący morski autonomiczny pojazd patrolowy zwiększający bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Bałtyku. Planujemy kolejne tego typu działania. Szczególnie ważne było dla nas zebranie doświadczeń i wniosków z wielu rozmów w Mapie Drogowej, która wyznacza kierunek rozwoju dla ekosystemu wsparcia technologii o potencjale podwójnego zastosowania w Polsce.

– podkreśla Eliza Kruczkowska, dyrektorka Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.

Z punktu widzenia MON program był pierwszym krokiem do stworzenia bazy spółek i podmiotów technologicznych w Polsce o potencjale podwójnego zastosowania otwartych na współpracę z wojskiem, a także szansą na zwiększenie udziału polskich innowatorów w projektach międzynarodowych takich jak np. Sojuszniczy Akcelerator Innowacji Obronnych – DIANA.

Wyrazy najwyższego uznania dla przedsiębiorców z sektora cywilnego, którzy zdecydowali się wziąć udział w programie IDA Bootcamp. Mam nadzieję, że w ten sposób przełamujemy trochę stereotyp wojska, które dostępne jest jedynie dla tradycyjnego przemysłu obronnego. W istocie Siły Zbrojne będą dostępne dla każdego, kto ma dobry pomysł i ciekawe rozwiązanie, które skutecznie może zwiększyć zdolności operacyjne wojska oraz naszą przewagę technologiczną. Nie możemy jednak spocząć na laurach – IDA jest dopiero początkiem współpracy wojska z innowatorami w modelu otwartych innowacji. Już niebawem młode spółki i startupy technologiczne będą miały możliwość zgłoszenia swoich rozwiązań w ramach pilotażowej odsłony pilnej potrzeby innowacyjnej, dzięki której chcemy szybko testować rozwiązania dostępne na rynku cywilnym.

– zapowiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk.

Doświadczenia zebrane w trakcie projektu pokazały, że istnieje potrzeba opracowania Mapy Drogowej, czyli opracowania założeń dla systemowego podejścia do rozwoju technologii podwójnego zastosowania, które z jednej strony wspierają gospodarkę, a z drugiej wzmacniają odporność państwa. Wśród rekomendacji znalazły się m.in. potrzeba zapewnienia finansowania programu rozwoju technologii podwójnego zastosowania obejmująca działania akceleracyjne jak i inwestycyjne, tworzenie mechanizmów dla rozwoju, testowania i adaptacji technologii dla użytkownika końcowego oraz docelowo utworzenie centrum innowacji obronnych na wzór zagranicznych organizacji, których celem jest wyszukiwanie technologii, rozwój, adaptacja i jej adopcja. Mapa Drogowa dostępna jest pod linkiem

Podczas spotkania zaprezentowane zostały również zespoły rozwijające technologie, takie jak autonomiczne pojazdy (drony, helikoptery, pojazdy morskie), bezpieczna transmisja danych, analizowanie obrazów (AI), sensory i efektory, konstrukcje pływające. 

Wystąpili również przedstawiciele firm, które z sukcesem działają na rynku rozwiązań technologii dual-use. Wśród nich Witold Witkowicz, Członek Zarządu firmy IceEye, przybliżył uczestnikom technologię dual-use na przykładzie innowacyjnych rozwiązań IceEye. Firma ta specjalizuje się w wykorzystaniu m.in. technologii radarowej SAR (radar z syntetyczną aperturą) w mikrosatelitach.

Pani Marta Markiewicz z firmy Thorium Space Technology opowiedziała jak firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej tworzy nowatorskie rozwiązania, które umożliwiają m.in. szybszą transmisję danych. 

W ramach panelu pt. „Rozwój i finansowanie Technologii Podwójnego Zastosowania – Rynek VC w Polsce" eksperci i przedstawiciele kluczowych funduszy venture capital w Polsce przedstawili swoje spojrzenie na rozwój i finansowanie technologii podwójnego zastosowania. Perspektywą podzielili się m.in.  Aleksander Mokrzycki (PFR Ventures), Patrick Schneider-Sikorsky (NATO Innovation Fund), Aleksander Dobrzyniecki (Balnord VC), Marcin Hejka (OTB Ventures), Wojciech Ratymirski (Radix VC).

Panel stanowił platformę do wymiany doświadczeń na temat wyzwań związanych z inwestowaniem w innowacje o potencjalnych zastosowaniach zarówno cywilnych, jak i obronnych.
 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Cyfrowa kondycja polskich firm. Rok z Testem Dojrzałości Cyfrowej
Cyfrowa Wyprawka dla Firm. Oferta cyfryzacji dla Twojej firmy
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO