← Strona główna Grupy PFR

Program IDA wspiera rozwój tzw. technologi deep-tech z potencjałem podwójnego zastosowania. Podsumowanie pierwszych działań

PFR S.A.
Program IDA wspiera rozwój tzw. technologi deep-tech z potencjałem podwójnego zastosowania. Podsumowanie pierwszych działań

Technologie podwójnego zastosowania, czyli takie, z których korzysta się zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym, wspierają innowacje i konkurencyjność gospodarki, a także zwiększają odporność Państwa na zagrożenia i podnoszą poziom bezpieczeństwa. W tym przypadku istotne jest wspieranie współpracy między sektorem naukowym, przedsiębiorstwami i państwem. Odpowiedzią na to jest program IDA, zainicjowany przez PFR z partnerami m.in. Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Grupą Zbrojeniową, Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Polscy innowatorzy współpracują z sektorem obronnym

IDA to pierwszy w Polsce program rozwoju technologii podwójnego zastosowania w modelu otwartych innowacji,  w ramach którego wspieramy budowanie partnerstw pomiędzy innowatorami a sektorem obronnym i cywilnym oraz tworzymy mechanizmy zapewniające kapitał dla firm technologicznych, zarówno start-upów, spin-offów jak i dojrzałych spółek.  To właśnie takie inicjatywy jak IDA Bootcamp napędzają innowacje i stanowią fundament dla wspólnego sukcesu gospodarczego.  

W edycji pilotażowej IDA Bootcamp na wyzwanie „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej” odpowiedziało 49 zespołów. 15 z nich zostało wybranych do udziału w tzw. Bootcampie, czyli cyklu warsztatów oraz spotkań biznesowych pomiędzy innowatorami, wojskiem, funduszami VC i spółkami zbrojeniowymi. W Bootcampie wzięły udział firmy posiadające m.in., takie technologie jak: bezzałogowe helikoptery, autonomiczne pojazdy wodne, systemy sztucznej inteligencji optymalizujące ochronę oraz drony i roje dronów. Jakie są efekty programu? 

Dla firm:

  • zbudowanie wiarygodności firm z perspektywy Sił Zbrojnych RP oraz spółek zbrojeniowych,
  • rozpoznany potencjał i konsolidacja 5 firm wokół Stoczni w celu rozpoczęcia prac nad metodologią dalszej współpracy mającej na celu między innymi rozpoczęcie prac B+R nad opracowaniem autonomicznej jednostki pływającej,
  • przejście do procesu inwestycyjnego VC 3 firm.

Dla Ministerstwa Obrony Narodowej:

  • weryfikacja technologii firm pod kątem aplikacyjności do Sił Zbrojnych,
  • zainicjowanie tworzenia bazy spółek technologicznych w Polsce o potencjale podwójnego zastosowania otwartych na współpracę z wojskiem.

Dla PGZ Stocznia Wojenna:

  • pozyskanie nowych kontaktów, technologii i rozwiązań, które mogą stanowić wartość dodaną dla Programu „Miecznik” (o programie pod linkiem),
  • otwarcie się Stoczni na firmy spoza branży i rozpoczęcie procesu budowania kultury innowacyjności w Stoczni.

Program IDA jest organizowany przez PFR S.A. i PFR Ventures. Partnerem technologicznym programu IDA Bootcamp jest PGZ Stocznia Wojenna, a całość realizowana jest w ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Grupą Zbrojeniową S.A.  Głównym Partnerem Merytorycznym wydarzenia jest Krakowski Park Technologiczny. 
Więcej informacji o dalszych planach dotyczących programu na stronie

Program PFR Innovative Dual-use Tech Accelerator (IDA) jest realizowany przez zespoły Departamentu Rozwoju Innowacji PFR. 
 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Cyfrowa Wyprawka dla Firm. Oferta cyfryzacji dla Twojej firmy
Partnerstwo Technologiczne PFR. Platforma cyfrowego rozwoju
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO