← Strona główna Grupy PFR
polskimistrz

PFR, PKL i PZN razem wspierają Polskie narciarstwo i snowboard przez kolejne 4 lata

PFR S.A.
PolSKI_Mistrz_aktualnosc_20230116

Dziś w Zakopanem Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Polskie Koleje Linowe (PKL) i Polski Związek Narciarski (PZN) uroczyście ogłosili kontynuację współpracy związanej z realizacją Programu PolSKI Mistrz. Nowa umowa będzie obowiązywała przez najbliższe cztery sezony obejmując cały cykl olimpijski. Wartość wsparcia finansowego i organizacyjnego PFR i PKL wynosi łącznie 8 mln zł.

PolSKI Mistrz to Narodowy Program Rozwoju Narciarstwa i Snowboardu Zjazdowego w Polsce, którego inicjatorami są: Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe oraz Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Program powstał we współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim w 2020 roku. Przez ostatnie trzy sezony cieszyliśmy się z sukcesów reprezentantów Polski na arenie międzynarodowej oraz z rozwoju narciarstwa i snowboardu alpejskiego. Kontynuacja współpracy jest kolejnym krokiem w dążeniu do dalszego rozwoju dyscyplin oraz jeszcze większej promocji sportu wśród dzieci i młodzieży. 

Ogromnie cieszymy się z kontynuacji współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju i Polskimi Kolejami Linowym. Ostatnie sezony pokazały, jak ważne jest wsparcie partnerów w rozwoju profesjonalnego sportu i w dążeniu do sukcesów. Dzięki Programowi PolSKI Mistrz wskoczyliśmy na wyższy poziom. Z każdym sezonem zapewniamy coraz lepsze warunki do treningu reprezentantom Kadr Narodowych PZN w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Razem rozwijamy narciarstwo alpejskie w Polsce również poprzez organizację zawodów FIS i Młodzieżowego Pucharu Polski, a także wsparcie finansowe klubów, które płynie z Programu PolSKI Mistrz

– podkreślił Adam Małysz, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego. 

Współpraca PZN z PFR i PKL opiera się na kilku płaszczyznach. Bazę Programu PolSKI Mistrz stanowi wsparcie finansowe obejmujące Kadry Narodowe PZN, a także organizacja zawodów międzynarodowych z kalendarza FIS na polskich stokach, które głównie odbywają się na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL. 

Program PolSKI Mistrz łączy wymiar biznesowy – rozwój i promocję tras, których operatorem jest PKL, z wymiarem społecznym - wsparciem rozwoju polskiego narciarstwa zjazdowego i snowboardu. Konsekwentnie wspieramy i budujemy sportowców, zaczynając od tworzenia warunków do uprawiania tej dyscypliny w Polsce, poprzez wspieranie dzieci i młodzieży, a kończąc na Igrzyska Olimpijskich i Pucharze Świata. Obserwowanie ich sukcesów jest bardzo budujące i daje nam potwierdzenie tego, jak ważny i potrzebny jest to program. Cieszymy się, że możemy być jego częścią i dalej wspieramy naszych sportowców na trasie do mistrzostwa

– mówi Paweł Borys, prezes PFR.

PFR oraz PKL przekazują świadczenia finansowe oraz organizacyjne dla PZN na zabezpieczenie potrzeb rozwoju polskiego narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego, których wartość w latach 2023 – 2026 wynosi 8 mln złotych.

Od początku działalności misją Polskich Kolei Linowych jest nie tylko umożliwienie podróżowania turystom w góry, ale także stworzenie możliwości dla narciarzy, które pozwolą realizować pasje związane z  profesjonalnym uprawianiem dyscyplin sportów zimowych. Dlatego dla PKL – jako inicjatora programu PolSKI Mistrz – wsparcie młodych zawodników w rozwoju ich kariery jest niezwykle ważne. Mamy ogromną satysfakcję i cieszymy się, że możemy wspierać młode talenty nie tylko przekazując środki na finansowanie Programu PolSKI Mistrz ale także udostępniając profesjonalne trasy narciarskie w naszych ośrodkach, by stanowiły jak najlepszą bazę treningową

– mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

W ramach programu PolSKI Mistrz, głównie na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL, odbyło w ubiegłym sezonie 16 edycji zawodów w 34 konkurencjach. Wystartowało w nich 353 zawodników i  zawodniczek z różnych kategorii wiekowych. W ramach Programu PolSKI Mistrz realizowany jest również Młodzieżowy Puchar Polski, czyli cykl zawodów dla młodych narciarzy alpejskich. Na nagrody finansowe przeznaczonych zostało 120 000 zł, a brak opłat wpisowych oraz udostępnienie skipassów podczas zawodów organizowanych w ośrodkach Grupy PKL pozwoliło 45 klubom sportowym z całej Polski oszczędzić ponad 367 tysięcy złotych w sezonie!

Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego Grupa PKL i  PFR pokrywa także koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia zaplecza treningowego, dostępnego dla narciarzy i snowboardzistów specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych.

W 2021 roku do grona Partnerów Programu PolSKI Mistrz dołączyła Grupa LOTOS. Dzięki współpracy PZN z PFR, PKL i PKN ORLEN możliwy jest dalszy rozwój Programu i zwiększenie wsparcia dla klubów. W każdym sezonie na nagrody finansowe dla klubów przeznaczanych jest 120 000 zł. 

 

***
Celem programu PolSKI Mistrz jest przede wszystkim promocja narciarstwa i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa zjazdowego i snowboardu w Polsce.

Polskie Koleje Linowe są inicjatorem programu PolSKI Mistrz, zapewniając wsparcie finansowe programu i PZN oraz udostępniając bazę treningową na trasach narciarskich w ośrodkach Grupy PKL. Polskie Koleje Linowe to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

PKL oferuje kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. PKL jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym ponad 600 osób.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Naszymi priorytetami są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów, realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz obsługa inwestycji zagranicznych. Zapewniamy skuteczną koordynację programów rozwojowych na bazie jednolitej strategii i zintegrowanych kanałów kontaktu z przedsiębiorcami, samorządami i klientami indywidualnymi. 

Poprzez fundusze PFR pełni rolę inwestora kapitałowego dostarczającego długoterminowego finansowania dla rentownych projektów, realizowanych w wybranych sektorach gospodarki, w tym m.in. energetyki, węglowodorów, transportu, infrastruktury samorządowej, infrastruktury przemysłowej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej..
 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Ruszyła Akademia Korzyści PPK - do wygrania ponad milion złotych
Współpraca w projektach B+R – nowy bezpłatny kurs online od PFR
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO