← Strona główna Grupy PFR

PFR i Miasto Limanowa inwestują w budowę koszar Wojsk Obrony Terytorialnej

PFR S.A.
Limanowa_PFR_aktualnosc_20221216

W Limanowej powstanie nowy obiekt ćwiczeniowo-szkoleniowy Wojsk Obrony Terytorialnej. Umowy na realizację inwestycji w formule Partnerstwa Publiczno-Publicznego podpisali dziś przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Funduszu Rozwoju, Miasta Limanowa oraz spółki celowej LimWOT. Koszary przeznaczone będą dla ponad 400 żołnierzy. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2024 roku. Wartość inwestycji PFR to ok. 100 mln zł.

Z inicjatywy Miasta Limanowa we współpracy z PFR powstanie kompleks wojskowy na potrzeby 114. batalionu lekkiej piechoty w ramach pododdziału 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek". Projekt realizowany jest przez Miasto Limanowa i Ministerstwo Obrony Narodowej przy wsparciu PFR.

Nie ma rozwoju bez bezpieczeństwa. Kilka lat temu PFR zainwestował w firmę WB Electronics, dostawcę technologii dla wojska. Dzisiaj włączyliśmy się w finansowanie infrastruktury wojskowej. Dzięki zaangażowaniu miasta i finansowaniu PFR, wojsko już za dwa lata otrzyma gotowy obiekt szkoleniowo-ćwiczeniowy. Cieszymy się, że w tym szczególnym czasie, trwającej obecnie wojny w Ukrainie, PFR może zaangażować się jako podmiot finansujący we wzmacnianie polskiej obronności.

– mówi Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Nowoczesna infrastruktura wojskowa

Strona Wojskowa zakłada, że liczba żołnierzy stacjonujących w jednostce będzie wynosić do 440 osób, w tym 390 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz 50 żołnierzy zawodowych. Kompleks wojskowy obejmuje m.in.: budynek koszarowo-biurowy o powierzchni 8600 m2, garaż dla pojazdów wojskowych (1700 m2 powierzchni użytkowej) oraz pełną infrastrukturę. Całość zlokalizowana będzie na powierzchni ok. 12 ha. Szacowany koszt inwestycji ma wynieść ok. 100 mln zł.

Przekazanie obiektu Wojskom Obrony Terytorialnej planowane jest na koniec 2024 roku.

Nowa formuła współpracy

Budowa koszarów to pierwsza inwestycja w Polsce, zrealizowana w modelu Partnerstwa Publiczno-Publicznego.

PFR bierze na siebie ciężar finansowania, a Limanowa odpowiada za zrealizowanie inwestycji na zasadach rynkowych. Po zakończeniu budowy, wojsko otrzyma obiekt gotowy "pod klucz" zgodnie z wytycznymi. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i zaangażowanie wojska oraz zmniejszyć obciążenie budżetu MON poprzez rozłożenie kosztu na 10 lat. Dla miasta inwestycja oznacza zwiększenie bezpieczeństwa, rozwój lokalnej infrastruktury oraz dodatkowe wpływy do budżetu.

Koszary w Limanowej to projekt, który otwiera szereg możliwości współpracy instytucji publicznych. Wypracowane rozwiązania są skrojone na miarę zarówno partnera samorządowego, jak i rządowego. Elastyczna formuła Partnerstwa Publiczno-Publicznego umożliwia wykorzystanie tego modelu do realizacji kolejnych strategicznych inwestycji.

Inwestycja w koszary, której dokonujemy wspólnie z Miastem Limanowa jest modelowym przykładem współpracy w formule Partnerstwa Publiczno-Publicznego. Jej niewątpliwą zaletą jest czas realizacji projektu, który skraca się niemal o połowę, dzięki czemu szybciej osiąga się zamierzone rezultaty. Zachęcamy samorządy z całej Polski do podążania śladami Limanowej, która realizuje już trzeci projekt w partnerstwie z PFR, bo wie że jesteśmy otwarci na dialog i odważne rozwiązania.

- mówi Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes PFR. 

Ważną częścią działalności PFR są inwestycje samorządowe, które obejmują szereg instrumentów finansowych. Miasta z całej Polski mogą skorzystać z pożyczki podporządkowanej, monetyzacji spółek komunalnych czy profesjonalnego doradztwa połączonego z finansowaniem inwestycji w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Teraz możliwość współpracy z PFR rozszerza się o Partnerstwo Publiczno-Publiczne.

 

Więcej informacji o działaniach PFR na rzecz samorządów znajduje się na stronie www.pfrsa.pl.
 

PFR S.A.
Poprzedni artykuł
Weź udział w warsztatach i zostań menedżerem projektów B+R
Planowanie projektów B+R – nowy bezpłatny kurs online od PFR
Następny

Zainteresują Cię również

Warunki RODO

Warunki RODO