← Strona główna Grupy PFR

Rozwój technologii w czasie epidemii

Sytuacja wywołana przez COVID-19 pokazała, że nowe technologie są potrzebne jak nigdy dotąd.

Dostrzegamy potrzebę rynku na innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na sprawne funkcjonowanie ludzi i instytucji w dobie kryzysu oraz przyspieszą powrót na ścieżkę rozwoju. Dlatego Polski Fundusz Rozwoju zaangażował się we wsparcie dla twórców nowatorskich aplikacji, dofinansowując realizację najlepszych pomysłów.

Regulamin konkursu „Aplikacje Jutra – Technologie w walce z kryzysem”

 

Wyzwania konkursowe - poznaj zwycięzców

Co wygrały zespoły?

Spośród zgłoszeń wyłoniliśmy 12 finalistów, z którymi pracowaliśmy nad stworzeniem projektu aplikacji.

Podczas warsztatów z prototypowania, modeli biznesowych i przygotowania prezentacji inwestorskiej przygotowaliśmy ich spotkań z funduszami.

W grudniu 2020 podczas Gali Finałowej wybraliśmy 3 zwycięskie i 3 wyróżnione zespoły. Sfinansujemy im pracę programistyczną, wizualną oraz promocją i marketingiem prototypów aplikacji (MVP).

Finaliści w kategorii ZDROWIE

Finaliści w kategorii Praca i PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Finaliści w kategorii SPOŁECZEŃSTWO

Aplikacje Jutra w liczbach

800

niemal tyle zgłoszeń wpłynęło na konkurs w 3 kategoriach

12

finalistów zostało wybranych przez Komisję Konkursową

24h

spędzone na warsztatach online w październiku 2020

6

mentorów z topowych instytucji i startupów wspierało

5

obszarów, w których eksperci PFR rozwijali kompetencje zespołów

4 m-ce

budowania i testowania prototypów

3

fundusze VC oceniały wraz z Komisją Konkursową zwycięzców

pół roku

na zbudowanie MVP dzięki nagrodom w konkursie

>1 mln zł

otrzymały najlepsze i wyróżnione zespoły na Gali Finałowej

Najczęściej zadawane pytania

Czy w przypadku wygranej w konkursie, prawa autorskie i majątkowe pozostają w zespole który opracował aplikację?

Tak. Organizatorzy konkursu nie przejmują praw autorskich projektu poprzez wyłonienie finalistów w pierwszym etapie konkursu jak i w momencie nagrodzenia laureatów konkursu. Nasze działania skierowane są na pomoc w rozwijaniu i finansowaniu pomysłów polskich innowatorów.

Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej laureat konkursu odprowadza podatek?

Tak, w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej PFR potrąca podatek od nagrody, natomiast w przypadku przedsiębiorców oni sami rozliczają podatek. Jest to traktowane jako  przychód z działalności gospodarczej

Co w sytuacji, jeżeli nie uda się zrealizować prototypu produktu (MVP) w pół roku?

Organizator zastrzega sobie prawo do weryfikacji postępów prac i wydatków w terminie
6 (sześciu) miesięcy od daty otrzymania nagrody w Konkursie. Mając jednak na uwadze możliwość nagrodzenia projektów o różnym stopniu skomplikowania, Organizator będzie rozstrzygał każdy przypadek indywidualnie mając na względzie realizacje projektu.

Na co dokładnie można przeznaczyć wygraną w konkursie?

Konkurs ma na celu sfinansowanie stworzenia prototypu Aplikacji (MVP) jako pierwsza wersja projektu gotowa by wprowadzić ją na rynek. Finansowanie można m.in. przeznaczyć na działania promocyjne produktu jednak wydatek ten nie powinien być jedynym kosztem i celem samym w sobie.

Czy udział w konkursie Aplikacje Jutra wyklucza zgłoszenie do programu inkubacji?

Regulamin konkursu nie wyklucza przesłania zgłoszenia projektu, który stara się o inne finansowanie lub bierze udział w innym programie.

Czy jeśli zespół posiada MVP to czy może wziąć udział w konkursie?

Mówiąc o sfinansowaniu MVP projektu rozumiemy przez to produkt, usługę, ofertę czy program, który można przetestować w formie o minimalnej ilości funkcji koniecznej do wprowadzenia na rynek, aby zobaczyć, czy spełni oczekiwania i potrzeby odbiorców. Jeśli Twój pomysł jest już na tej fazie rozwoju, rekomendujemy zainteresować się innym programem finansowania.

W jaki sposób laureaci będą rozliczać się z przyznanej sumy?

Organizator zastrzega sobie prawo do weryfikacji wydatków poniesionych przez Zwycięzców lub Wyróżnionych na stworzenie prototypu Aplikacji, na podstawie dostarczonych faktur i rachunków w terminie 6 (sześciu) miesięcy od daty otrzymania nagrody w Konkursie.

Czy aplikacja konkursowa ma być wyłącznie aplikacją mobilną uruchamianą przez system operacyjny telefonu?

Niekoniecznie. Szukamy innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które pomogą walczyć ze skutkami kryzysu.

W jakim stopniu można realizować swój plan wejścia na rynek z pomysłem, aby nie zostać wykluczonym w czasie trwania konkursu?

W konkursie mogą brać udział projekty, których nie ma jeszcze na rynku oraz nie pojawią się jako gotowe produkty przed Galą Finałową konkursu.

Czy w konkursie obowiązuje zasada zachowania poufności w odniesieniu do prezentowanych przez uczestników pomysłów?

Wszyscy pracownicy PFR oraz przedstawiciele VC są zobowiązani do zachowania poufności w odniesieniu do prezentowanych przez uczestników pomysłów. Tym samym pomysły prezentowane przez uczestników programu są zabezpieczone przed ich wykorzystaniem.

Pragniemy wskazać, że finałowe projekty będą prezentowane publicznie podczas gali finałowej, w której wezmą dziennikarze oraz inni zaproszeni goście. PFR nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne wykorzystanie pomysłów przez osoby uczestniczące w gali finałowej, nie będące pracownikami PFR oraz przedstawicielami VC.

 

Warunki RODO

Warunki RODO